MIPIM'de şehirler yarışıyor!

MIPIM'de şehirler yarışıyor! MIPIM'de şehirler yarışıyor!

Gayrimenkul sektörünün yoğun katılımıyla düzenlenen, dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarlarlarından olan MIPIM 2018 Fuarı’nda İstanbul Çadırı açıldı. MIPIM, bu yıl "Dünyada Şehirlerin Haritası Değişiyor" mottosu ile gerçekleşiyor.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin, MIPIM Gayrimenkul Fuarı'na 30-35 yıldır gelen ülke, şehir ve firmalar olduğunu dile getirdi ve, "İnatla, ısrarla, istikrarla devam ediyorlar. Bizim de öyle olmamız lazım. MIPIM sabır işi." diye açıklama yaptı. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Fuarda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yetgin, 60'ın üzerinde ülke, 20 binin üzerinde karar verici yöneticinin katılım sağladığı fuara, Türkiye'nin ilgisinin son yıllarda artarak devam ettiğini, bunun son derece sevindirici olduğunu söyledi. 

Feyzullah Yetgin, bu yıl MIPIM'in "Dünyada Şehirlerin Haritası Değişiyor" mottosunu kullandığını anımsatarak, "Artık ülkelerden ziyade özellikleriyle rekabet eden şehirler var. İstanbul var, Hatay var, Balıkesir var, Konya var. Bu organizasyona katılan Antalya, Türkiye'de başlı başına bir lokasyon. Bu projelerin, şehirlerin katılımıyla önümüzdeki birkaç yılda Türkiye gayrimenkul sektörünün yabancı yatırımcılarla önemli ilişkiler geliştireceğine inanıyorum." diye konuştu. 

Feyzullah Yetgin, Türkiye'nin gayrimenkul yatırımları açısından sektörel deneyiminin yanı sıra coğrafi konum, kültürel miras ve gelişmekte olan bir piyasa olması gibi açık ara avantajları bulunduğunu aktararak konuşmasında şunları kaydetti;

"Bir İngiliz, bir Alman kendi coğrafyasında bulamadıklarını, Akdeniz ve Ege bölgelerimizde bulabiliyor. Arap yatırımcıların Karadeniz'de, Trabzon'da kendi ülkelerinde bulamadıkları iklimsel özellikler var. Tarih turizmine ilgi duyanlar Türkiye'nin her yerinde kendine uygun bir atmosfer bulabilir. Duyuramadığımız çok değerimiz var. Ekonomik olarak, fiyatlar bakımından da cazip durumdayız.

Bunları göz önüne aldığımızda biz olmamız gereken noktada henüz değiliz. Tanıtım için sabır gerek. Buraya 30-35 yıldır gelen ülke, şehir ve firmalar var. İnatla, ısrarla, istikrarla devam ediyorlar. Bizim de öyle olmamız lazım. MIPIM sabır işi. İstanbul Çadırı'nı hep birlikte yaşatmalıyız. Burada bir konut fuarı gibi satış olacağını düşünmemeliyiz. Satış olabilir de ama maksat burada şehri, ülkeyi tanıtmak. Son yıllarda maalesef coğrafyadan kaynaklanan sıkıntılarımız var ama Türkiye güçlü bir ülke. Bunlar aşılacak."

Kazanılmış hak beklentisi
GYODER Başkanı Yetgin, yabancı yatırımcılar açısından müktesep (kazanılmış) haklar konusunun öneminden de sözlerinde bahsederek, bu konuda yapacak düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi. 

Yetgin, bir proje için ruhsat alıp yapımına başlandıktan sonra plan ve ruhsat iptali olmaması gerektiğini vurgulayarak, "Bu durum yabancı yatırımcı gözüyle bakarsanız çok daha problemli hale gelebiliyor. Düşünün birkaç yüz milyon dolarlık, milyar dolarlık bir yatırım için ülkeye geliyorsunuz, para yatırıyorsunuz ama bir değişiklik oluyor ve sizin yaptığınız fizibilite ortadan kalkıyor. Kötü örnekler de kulaktan kulağa hızlı yayılıyor ve yatırım ortamı anlamında elimizi zayıflatıyor. Bu konuda çalışma var ama biran önce çıkmasını bekliyoruz ki yabancı gözüyle bu kabul edilebilir bir şey değil." diyerek konuşmasını sona erdirdi. 

pus