Mirasa hangi mallar dahildir?

Mirasa hangi mallar dahildir? Mirasa hangi mallar dahildir?

Posta Gazetesi'nin yazarlarından Tamer Heper bugünkü yazısında okuyucusunun "Mirasa hangi mallar dahildir?" sorusuna yanıt verdi. İşte Tamer Heper'in o yazısı...Babam sağlığında beş katlı bir bina yaptı. Bir katını sattı, bir katını da enişteme verdi. Küçük bir meblağ aldığı söylendi. Babam şimdi vefat etti, hayatta annem ve kardeşim var. Şimdi biz enişteme verilen daireyi mirasa dahil edebilir miyiz? • U.K. 


Önce ana kuraldan söz edeyim. Mirasa dahil mallar, vefat edenin ölümü anında sahip olduğu mallardır. Babanızın vefatında, eniştenize verilen veya satılan daire babanızın malı değildi. Dolayısı ile 'mirasa dahildir' denilemez. Ancak sorunuzda vermekle satmak arasında tereddüdünüz olduğunu görüyorum. Şayet verdi ise yani bağışladı ise sizin mahfuz hissenizi talep etme hakkınız var. Mahfuz hisseniz miras payınızın yansıdır. Şayet bedelsiz verdi ve tapuda satış gösterdi ise bu halde miras payınızın tamamını talep hakkınız olacaktır. Ancak bedel ödeyerek aldı ise herhangi bir talep hakkınız olmayacaktır. Bedel ödemedi ise ödenmediğinin ispatı size aittir ki pek kolay bir ispat olmayacaktır. 


Gördüğünüz gibi karşınızda bazı alternatifler var. Durumu inceleyip ona göre girişimde bulunmanızda yarar var. Kaybedilecek bir davaya girmeniz önerilmez. Bir davaya girişilecek ise sonucu düşünülüp öyle girişilmelidir. Hele aile içi bir problem ise bu defa bir değil iki defa düşünülmelidir. Gördüğünüz gibi size tek kelime ile "Bu daireyi mirasa dahil edebilirsiniz veya edemezsiniz" deme imkanı yoktur. 


Posta/ Tamer Heper