Mobilya sektörü rotasını yeni pazarlara çevirdi!

Mobilya sektörü rotasını yeni pazarlara çevirdi!

Türkiye mobilya sektörünün yüzde 75’ini temsil eden Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), mobilya sektörünü 2023 vizyonuna ulaştıracak yeni pazarlarını belirledi.Türkiye mobilya sektörünün yüzde 75’ini temsil eden Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), mobilya sektörünü 2023 vizyonuna ulaştıracak yeni pazarlarını belirledi. Senenin ilk 6 ayında 1 milyar 100 milyon dolarlık ihracat başarısı yakalayan Türkiye mobilya sektörü gözünü Güney Amerika, Brezilya, Çin ve Hindistan pazarına dikti. Mobilya sektörünün öncü 57 firmasını tek çatı altında toplayan MOSDER, Türkiye mobilya sektörünün küresel pazardaki gücünü artıracak yeni pazarlara açılıyor. Mobilyacıların ihracattaki yeni odakları 2016 yılı itibariyle Güney Amerika, Brezilya, Çin ve Hindistan olacak. Türkiye mobilya sektörünün her yıl küresel piyasadaki konumunun güçlendiğini belirten MOSDER Başkanı İsmail Doğan, bu yeni pazarlarla 2016’da da ihracatın hız kesmeden büyüyeceğini ifade ederek şöyle devam ediyor: “Türkiye'yi 2023 yılında dünyadaki en büyük ilk 5 ihracatçı ülke arasında görmeyi istiyor ve çalışmalarımızı ağırlıklı olarak bu hedef doğrultusunda yürütüyoruz. Potansiyel pazar arayışlarımız da bunlardan biri. 2016 yılına daha güçlü bir giriş yapmak ve uluslararası pazarlardaki payımızı artırmak amacıyla rotamızı Güney Amerika, Brezilya, Çin ve Hindistan’a çevirdik”.


Mobilya sektörü ihracatta başarılı bir grafik çiziyor. Mobilya sektörünün son 10 yıldır hızını kesmeden büyüdüğüne dikkat çeken MOSDER Başkanı İsmail Doğan, 2015 yılını 2,6 milyar dolarlık ihracat ile kapatmayı hedeflediklerini ifade ediyor. Doğan: “ Türkiye mobilya sektörü komşu ülkelerdeki iç karışıklıklara ve dünya ekonomisinde yaşanan yavaşlamaya rağmen bu yıl ihracatta başarılı bir grafik çizdi. 2016 yılında da bu yeni pazarlara yönelerek, küresel rekabetteki gücünü ortaya koymaya devam edecek” dedi.


MOSDER hakkında:

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), mobilya sektörünün öncü 57 markasını tek çatıda toplayarak, sektörün yüzde 75’ini aşkın kesimini temsil etmektedir. MOSDER’ tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük, dünyanın en büyük 3. mobilya fuarı olma özelliğine sahip İstanbul Mobilya Fuarı-İSMOB, 12-17 Ocak 2016 tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecektir. Sektörün global ölçekteki konumunu koruması için çalışmalarını sürdüren MOSDER, her yıl Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması ile sektörde sinerji oluşturuyor.