03 / 07 / 2022

Muğla'da tarihi yapılar restore ediliyor!

Muğla'da tarihi yapılar restore ediliyor!

Tarihi hanları, kendine özgü ahşap mimarisiyle asırlar boyu birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Muğla'da, kültür turizminin canlandırılması için çalışmalar yürütülüyor.Son yıllarda tarihi doku içinde kalan yapılar, valilik ve belediye tarafından restore edilerek kültür turizmine kazandırılıyor. Doğal film platosunu andıran mekanları ile Muğla, dizi ve sinema filmi yapımcılarının da büyük ilgisini çekiyor. Muğla'nın merkezi ilçesi olan Menteşe'nin CHP'li Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, ilçenin kentsel, arkeolojik ve doğal SİT olma özelliklerini bir araya toplayan nadir yerleşimlerden biri olduğunu söyledi. Kültür varlıkları açısından çok zengin bir yere sahip olduğunun altını çizerek, şehir merkezinin mimarinin en güzel örneklerini barındırdığını kaydetti.


Muğla Valiliği Büyükşehir Belediyesi tarafından önceki yıllarda hazırlanan projeyle tarihi arasta ve Zahire Pazarı'nın restore edilerek kültür turizmine kazandırıldığını aktaran Başkan Gümüş, "Dönemin önemli ticaret bölgesi olan arasta, yenileme çalışmalarından sonra hareketlendi. Söz konusu bölge ayakkabıcısı, demircisi, semercisi, kalaycısı, nalburu, şadırvanı ve saat kulesiyle günübirlik turların cazibe merkezi haline geldi" dedi.


Gümüş, tarihi yapıların restore edilip işlev kazandırıldığını dile getirerek, "Menteşe'de 400'e yakın tescilli, sivil mimarlık örneği taşıyan yapımız var. Yeni kurulan bir belediye olmamıza rağmen bu tarihi yapılarımıza her geçen gün yenilerini ekliyoruz. Kent içinde bulunan tarihi Hamdi Doğruel ve Hasan Yaraşlı evlerini satın alarak kamulaştırdık. Konakaltı İskender Alper Kültürevi yanında bulunan bu evimizi, en kısa zamanda restore ederek kültür turizmine kazandıracağız. Yine kent merkezinde tarihi bir evimiz ile Saburhane Meydanı'nda bulunan, ülkemizin çok değerli iki aydını Oktay Ekinci ve İlhan Selçuk'un evleriyle ilgili bir dizi çalışmalara başladık. Kendi çabalarımızla restore ettirdiğimiz bu evleri, kültür turizmine ve gelecek kuşaklara kazandırmak istiyoruz" diye konuştu. Saburhane Mahallesi için hazırladıkları restorasyon projesinin hayata geçmesiyle meydandaki evlerin butik otel haline geleceğini, lokantaların ev yemekleri yapacağını anlatan Bahattin Gümüş, bu projenin hem Muğla hem de Menteşe'nin geleceği için önemli olduğunu sözlerine ekledi.


Yeni Asır