Mümkünlü'de konut talebi fiyatları yükseltti!

 Mümkünlü'de konut talebi fiyatları yükseltti!Bir TV reklamıyla Türkiye'nin gündemine gelen Sakarya'nın Taraklı beldesi, 'Mümkünlü' adıyla yakaladığı şöhretinin meyvelerini topluyor
Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, "Daha düne kadar 25-30 bin liraya zorla satılan tarihî evler özellikle ünlülerin ilgi göstermesiyle 500 bin lira seviyesinden satılmaya başlandı." diyor.

Tarihî evleri ve bozulmamış doğal dokusuyla dikkat çeken Taraklı son yıllarda ilgi odağı oldu. Bir reklam filminde 'Mümkünlü Kasabası' adıyla yer almasından sonra yıldızı parlayan Taraklı'da tarihî evlerden almak isteyenler adeta sıraya girdi. Daha yakın zamana kadar 25-30 bini liraya zor alıcı bulan evlere ilgi artınca fiyatlar 500 bin liraya kadar dayandı. Ancak buna rağmen evler yoğun ilgi görüyor. Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, "İnsanlar Taraklı'dan ev almak için adeta sıraya girdiler. Bunlar arasında ünlüler de var." diyor.


Başrollerini Şener Şen ve Olgun Şimşek'in paylaştığı reklam filmi 'Mümkünlü' ile tanınan Taraklı, Türkiye'nin en gözde yerlerinden biri haline geldi.


Uluslararası Cittaslow (sakin şehir) ağına dahil edilmesiyle yıldızı iyice parlayan 'Mümkünlü'de birçok tarihî ev satılmış durumda. Taraklı'nın bu kadar ilgi görmesi ünlülerin de dikkatini çekti. Tanınmış isimler ya bizzat kendileri ya da aracılar vasıtasıyla bölgede ev bakmaya başladı.


Kasabayı dünyaca meşhur hale getiren reklamdan sonra Taraklı'ya ilgi arttı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihî evlerin bakım ve onarımı için ev sahiplerine proje desteğinin yanında 30 bin TL'ye kadar da hibe destek veriyor. Ayrıca TOKİ'nin de 10 yıl vadeli 90 bin TL kredi imkânı sunmasıyla 80 tescilli tarihî ev ve konağın büyük bir kısmı aslına uygun olarak restore edildi. Bu da tarihî evlerin fiyatlarını kat kat artırdı.


Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, reklam filminin tarihî kasabanın bozulmamış özgün yapısı ve doğasını tüm Türkiye'ye tanıttığını belirterek, bu filmin ilçeye çok şeyler kazandırdığını vurguluyor. Taraklı'nın adeta yeniden keşfedildiğini ifade eden Özkaraman, daha önce 25-30 bin liraya rica minnet hatıra binaen satılan evlerin restorasyon çalışmasından sonra 500 bin liraya satıldığını, tarihî konakların ise fiyatının milyon doları geçtiğini kaydediyor.


Özkaraman, "Ayrıca restore edilmeyen evlerin de fiyatı ilgi yüzünden arttı. İlçede tarihî evlerden almak isteyenler adeta sıraya girdi. Evlere inanılmaz talep var. Bir çok tarihî ev el değiştirdi." diye konuşuyor. Bundan 5-6 sene önce yok denecek kadar az turist uğrayan Taraklı'nın bugün turizm firmalarının da gözde mekanı haline geldiğini vurgulayan Özkaraman, bu yıl Taraklı'ya gelen turist sayısının 100 bini geçmesini beklediklerini belirtiyor.


Bu arada Taraklı, Osmanlı'ya ilk katılan yerlerin başında geliyor. Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan önce, Ertuğrul Gazi zamanında, Osman Bey'in komutanı Samsa Çavuş, Sakarya Vadisi'ndeki Sorkun, Yenice Tarakçı (Taraklı) ve Göynük taraflarına akın düzenlemiş, bu toprakları Osmanlı Beyliği'ne katılmış.

Zaman