Murat Kurum, Ekrem İmamoğlu'nun toplanma alanı eleştirisine tepkili!

Murat Kurum, Ekrem İmamoğlu'nun toplanma alanı eleştirisine tepkili! Murat Kurum, Ekrem İmamoğlu'nun toplanma alanı eleştirisine tepkili!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'da yaşanan depremin ardından başlayan 'toplanma alanı' tartışmalarını değerlendirdi. Kurum, "Millet Bahçeleri projesi aynı zamanda depremde toplanma alanlarıdır. Stadyumlarımız toplanma alanıdır" diye konuştu.


Bodrum'da açıklamalar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'de imar planına uymayan 21 bin kaçak yapı tespit ettiklerini duyurdu. Bu yapılan 8 bininin sahil kesiminde yer aldığını belirten Kurum, Bunların 850'ye yakınını bugün itibarıyla yıktık. Kararlı şekilde de 21 bin kaçak yapının yıkımını gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Sputniknews'te yer alan habere göre, Bakan Kurum, Bodrum'da kaçak 19 projenin 10'unda yıkımın başladığını duyurdu.

'İSTANBUL'DA 20 BİNA AĞIR HASARLI'

İstanbul'daki hasar tespit çalışmalarıyla ilgili konuşan Kurum, "Sahada 270 arkadaşımız hasar tespit çalışmalarına başladı. Toplamda 2 bin 801 ihbar yapılmış durumda. Bu ihbarlara ilişkin arkadaşlarımız tespitleri yapıyor. 213 binanın incelemesi neticesinde 20 sivil binamız ağır hasarlı, 58 sivil binamız az hasarlı" dedi.


'10 BİN TOPLANMA ALANI VAR'

Kurum, İstanbul'da 14 okuldaki incelemenin hafta sonu tamamlanacağını ve okullarla ilgili kararın yarın duyurulacağını belirtti.  Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun toplanma alanı eleştirisine de şu şekilde yanıt verdi:

"Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve İçişleri Bakanımız da açıklamalar yaptılar. Açıkçası dünkü toplantıya da, akşam 6'ya kadar süren toplantıya kendilerini davet ettik. Gelseydileri kendileri de toplanma alanlarını görürdü. Toplamda 10 bin toplanma alanımız var. Bu alanlar da sürekli güncelleniyor ve güncellenmeye de devam edecek. 81 ilde Millet Bahçesi projemiz var. Bu Millet Bahçeleri projesi aynı zamanda depremde toplanma alanlarıdır. Stadyumlarımız toplanma alanıdır. İlçelerimizde birçok kamu kuruluşu binası, okulların İstanbul'da yüzde 92'si yenilenmiş durumda. Bahçeleri bile toplanma yerleridir. İstanbul'un bu noktada herhangi bir eksikliği yoktur."

 

21 bin kaçak yapı yıkılacak!