07 / 10 / 2022

Murat Kurum: Saraçoğlu Projesi yenileme ve koruma projesidir!

Murat Kurum: Saraçoğlu Projesi yenileme ve koruma projesidir!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada "Saraçoğlu Yenileme Projesi, tek bir ağacın bile kesilmeyeceği, Ankara'ya yemyeşil bir yaşam alanı kazandıracak bir koruma, yenileme ve yaşatma projesidir." şeklinde konuştu.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başkent Ankara'da Türkiye'nin ilk toplu konutları olarak bilinen Saraçoğlu Mahallesi'nde hayata geçirilecek projeye bazı açıklamalar yaptı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Saraçoğlu Mahallesi'nin 1940'lı yıllarda planlanıp Emlak Bank tarafından hayata geçirilmiş, Cumhuriyet tarihinin ilk toplu konut projesi olduğunu hatırlatan Bakan Kurum, "1940'lı yılların mimari ve mühendislik imkanlarıyla yapılmış, genç Cumhuriyetimizin bu özel şehircilik örneğini Emlak Konut tarafından sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ederek, 2020 yılının teknolojik imkanlarını kullanıp tarihi kimliğini koruyarak aslına uygun şekilde yeniliyoruz." dedi.

Bakan Murat Kurum, bölgenin depremsellik durumunu analiz eden statik raporlar hazırladıklarını ve projenin her aşamasında Kültür Varlıkları Kurulunun onayı doğrultusunda hareket ettiklerini belirtti.

Kızılay Meydanı, Anıtkabir ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin çevrelediği Saraçoğlu Mahallesi'nin, ulaşım akslarının kesiştiği bir noktada yer aldığını hatırlatan Murat Kurum, mahallenin 80 bin 594 metrekare alan üzerinde bitişik nizamda farklı tiplerde 44 blok ve 437 bağımsız bölümden oluştuğunu belirtti.

- Yeni projede 120 konut, 304 ofis-iş yeri bulunuyor

Bakan Murat Kurum, "Saraçoğlu Yenileme Projesi kapsamında tescilli yapıların tamamını koruyoruz. Yıpranan cepheleri de aslına uygun şekilde restore ediyoruz. Yeni projede 120 konut, 304 ofis-iş yeri (ticari ünite) olmak üzere toplamda 429 bağımsız bölüm bulunuyor." şeklinde konuştu.

Projenin sadece bir konut projesi olmadığını, özel bir kentsel tasarım anlayışıyla hareket edilerek hazırlandığını ve yeşil alanlarıyla Ankara'ya nefes aldıracağını dile getiren Bakan Kurum, şöyle konuştu:

"Tescilli yapılarla birlikte mahallemizde bulunan yarım asırlık 210 anıt ağacın tamamını koruyoruz. Tek bir ağacı dahi kesmiyoruz. Geçmişte alanda bulunan dere yatağı referans alınarak kent belleğini yaşatacak yeni bir biyolojik gölet yapıyoruz. Ankara'nın mahalle dokusunun yaşatılacağı, yeşil yolları, çocuk parkları, göleti, yürüyüş parkurları, meydanı, kütüphanesi, restoranı, otel ve ticari alanlarıyla 7 gün 24 saat canlı kalacak, Ankara'da yaşayanların ve Ankara’ya gelen vatandaşlarımızın kaliteli vakit geçireceği yemyeşil bir yaşam merkezini başkentimize kazandıracağız."

Saraçoğlu Mahallesi'nin özgün mimari yapısının ve tarihi kimliğinin korunarak gelecek nesillere aktarılacağını dile getiren Bakan Kurum, "Güçlü başkentimizin şanına yakışan, vizyoner bir şehircilik örneği olacak Yeni Saraçoğlu'nu, Cumhuriyetimizin 100. yılında milletimize armağan edeceğiz. Ankara'mız için ülkemiz için şimdiden hayırlı olsun." diye konuştu.
 

Ankara Saraçoğlu Mahallesi ne olacak?
Geri Dön