Murat Kurum'dan İzmir Yeşildere'ye kentsel dönüşüm müjdesi!

Murat Kurum'dan İzmir Yeşildere'ye kentsel dönüşüm müjdesi!Çalışmalarına hız kesmeden devam eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konak Yeşildere bölgesinde dönüşüme başlayacaklarını söyledi.


Çalışmalarına hız kesmeden devam eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bayraklı'daki 7 proje alanında incelemeler yaptı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, meydana gelen depremden sonra tüm İzmirlilere "Bu iş bitene kadar elimizi İzmir’den çekmeyeceğiz. Tüm depremzede kardeşlerimiz evlerine girene kadar bu sürecin takipçisi olacağı" diye söz verdiklerini dile getirerek, yaşanan süreci yakından izlemeye devam ettiklerini belirtti.

Hızlı bir biçimde vatandaşların konutlarına kavuşmasını istediklerini dile getiren Murat Kurum, şunları söyledi:
"Şubat ayında Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle konutlarımızın temelini atmıştık ve 1 yıl içinde tamamlayacağımızı ifade etmiştik. Depremin 1'inci yıl dönümünde de inşaatlar bitme aşamasına geldi. Hem rezerv alanda hem de yerinde 5 bin 61 konut inşası gerçekleştiriyoruz. Bayraklı’da 7 bölgede 1701 bağımsız bölümün inşası devam ediyor. Kasım ayı içinde 749 bağımsız bölümü bitirip hak sahibi vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız. Bayraklı’daki kalan konutlarımızı, 1700 konutu, yıl sonuna kadar tamamlayacağız. Rezerv alanda başladığımız yaklaşık 3 bin 649 bağımsız bölümlerin de 397’sini yıl sonuna kadar, kalanlarını da 2022 yılının ilk çeyreğinde tamamlamayı planlıyoruz. Etap etap konutlarımızı teslim edeceğiz.”

Bakan Murat Kurum, Egenin incisi İzmir’in tarihinin en büyük, en önemli, en kapsamlı kent dönüşümünü, deprem dönüşümünü yaptıklarını belirterek, bu projelerin bölgesine değer katacağını, çıkan manzaradan da mutlu olduklarını söyledi.

Murat Kurum

Hayata geçirecekleri bu projelerin hem çevreye, hem mahalleye değer katacağını dile getiren Bakan Kurum, "Depremzedeler dışında ilave bir yoğunluğu getirmeyeceğiz. Biz bir dönüşüm yaparken istiyoruz ki komşularımız vatandaşlarımız bir arada olsun, dışardan biri gelmesin. Bu anlayışla projelerimiz yaptık. Evet daha fazla kat, daha yoğun projeler yapabilirdik, ama yaptığımızın daha doğru olduğunu düşünüyoruz." dedi.

İzmir’de 3 milyon 800 bin metrekare bir rezerv alanı planladıklarını kaydeden Bakan Kurum, bu rezerv alanının yüzde 55’lik kısmını donatıya terk ettiklerini, yolları, yeşil alanları, okullarıyla örnek bir şehircilik projesi olacağını belirtti.

Bakan Murat Kurum, rezerv alanında yatay mimari esaslı, merkezine çevreyi, iklimi alan ve donatı etrafında yerleşecek bir anlayışla çalıştıklarını dile getirerek şöyle konuştu: "Burada gelen talepleri dikkate alıyoruz. İzmir’in riskli yapı stoğunun dönüşmesi gerekir. Taşın altına vatandaşımızın da bizlerin de belediyelerin de elini koymak suretiyle, İzmir’in her alanında kentsel dönüşümün, deprem dönüşümünün hızlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Rezerv alanda ilave konutlar üreteceğiz ve orta hasarlı, az hasarlı vatandaşlarımızın talep etmeleri halinde projeleri kura çekmek suretiyle süreci yürüteceğiz. Bunun dışında 6306 sayılı yasa kapsamında bizden plan talebinde bulunan varsa il müdürlüğümüz bu talepleri dikkate alacak. Yoğunluğu bölge emsallerini, sosyal ihtiyaçları dikkate alarak vatandaşların dönüşümüne imkan sağlayacak şekilde planlayacağız. Bakanlığımızın kanun kapsamında yaptığı planlamalarda ilan ettiği alanlarda vergi, harç gibi devletimizin muafiyetleri var. Bu da yüzde 15-20 gibi bir muafiyete geliyor. Yani kentsel dönüşüm alanında inşaat yapma diğer alana göre yüzde 20 civarında daha ekonomik oluyor. Bu da vatandaşlarımızın lehine. Dönüşüm sürecini yerinde, gönüllü ve hızlı prensipleriyle yapmak istiyoruz. Vatandaşlarımıza taşınma ve kira yardımı vermek suretiyle yapmak istiyoruz."

Murat Kurum

Bakan Murat Kurum, bu yönde Egenin incisi İzmir’in her alanında gelen talebi dikkate alacaklarını belirterek,  belediyenin de bu noktada dönüşüm talepleri varsa onlara da destek verecekerini kaydetti.


 Yeşildere’ye dönüşüm müjdesi

Gelecek yıl vatandaşlarla görüşerek Konak Yeşildere bölgesinde de dönüşüme başlayacaklarını belirten Murat Kurum, "500 konutla başlayacağız. Etap etap o dönüşüm projelerini yürütmek istiyoruz. Yeşildere mevkisi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamıyor. Hem riskli yapıların bertarafını sağlayacak, vatandaşlarımız daha yaşanabilir alanlarda yaşamını imkan sağlayacak örnek bir projeye bu bölgede başlamak istiyoruz. Bu çerçevede bir kentsel dönüşüm ofisi kuracağız. Bu ofis çerçevesinde vatandaşlarla görüşeceğiz. Ada bazında, rızalarını almak suretiyle burada örnek bir dönüşümü yapacağız." dedi.

TOKİ  İzmir  Yenitepe'de 141 konutu satışa sunuyor!