Müteahhitler TOKİ'ye duacı

Müteahhitler TOKİ'ye duacıYapı Endüstrisi Yönetim Kurulu Başkanı Süha Yılmaz, Türkiye'de konut arzının artmasında TOKİ'nin büyük rol oynadığını belirterek, "TOKİ olmasaydı, biz müteahhitler bu kadar büyük çaplı inşaat işine giremezdik" dedi.


5 yıldır konut ürettiklerini söyleyen Yılmaz, "TOKİ'nin önümüzdeki 3 yılda 5 yıldır gerçekleştirdiği projeler kadar proje üretme şansı var. Biz bu noktada  TOKİ  ile müşteri arasında aracıyız. Vatandaş, TOKİ'nin projelerini daha güvenceli görüyor. Bu yüzden talep fazla. Projedeki yükleyici firmalar zamanında bitiremezse TOKİ bunu başka firmaya ihale edip vatandaşı mağdur etmiyor" diye konuştu.İstanbul'da en büyük arsa spekülatörünün devlet olduğunu iddia eden Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: "Çünkü devletin elindeki en büyük hazine arazileri İstanbul'da ve oldukça değerli. Bu da spekülasyonları körüklüyor. Konut talebinin artarak devam edeceği bir şehirde devlet ihale yoluyla bu arsaları değerlendiriyor. Yalnız TOKİ'nin bu arazileri 1-2 yılda değerlendirmesinde yarar var. Çünkü piyasadaki fiyat dengesi oluşumunda önemli bir yeri var."

SANDALET EVLERİ'NE YABANCI İLGİSİ

Konsept tasarımını ünlü modacı Cemil İpekçi'nin gerçekleştirdiği Bodrum'daki 82 dairelik Sandalet Evleri projelerinin büyük ilgi gördüğünü söyleyen Yılmaz, "Projenin en önemli özelliği el işçiliğinin ön planda tutulması oldu. Eski Roma mimarisinden esinlendik. Dairelerin metrekaresi 3 bin dolara satıldı. İpekçi'nin katkısıda projeyi ayrı bir havaya büründürdü. Proje ile Bodrum'un doğal ve tarihi dokusuna katkı sağlamayı amaçladık" dedi. Bodrum'daki Sandalet Evleri projesinde 4 konuttan 1'ini yabancıların aldığını söyleyen Yılmaz, "İstanbul'da daha büyük talep var. İngilizler, İrlandalılar, Hollandalılar başı çekiyor. Çoğu evi 3-4 yıl elinde tutup satıyor, bir kısmı da kıymetli bölgelerde aldığı konutları kiraya veriyor. Biz burada aracılık ediyoruz" dedi. Bahçeşehir'de de TOKİ ile gelecek hafta Başkaşehir projesini başlatacaklarını da belirten Yılmaz, "Nisan 2010'da bitecek proje ile Bahçeşehir'deki fiyat dengesini tüketici lehine değiştireceğiz. 2 bin 500 YTL olan metrekare birim fiyatını bin 750 YTL'ye çekeceğiz. 1+1 daire modelinin revaçta olduğu proje 828 konuttan oluşuyor" dedi. Yılmaz, Bodrum'da 7, Hadımköy'de 90 villalı proje, Büyükçekmece'de golf şehir projesi, Maslak'ta rezidans projeleri olduğunu söyledi. (Bugün)