16 / 08 / 2022

Nişantaşı'nın göbeğinde kaçak yapı krizi!

Nişantaşı'nın göbeğinde kaçak yapı krizi!

Birçok lüks markaya ev sahipliği yapan Nişantaşı'ndaki Abdi İpekçi Caddesi’nde başlatılan yenileme çalışması ‘kaçak yapı’ya takıldı.Nişantaşı'nda yer alan Abdi İpekçi Caddesi’nde bir süre önce hummalı bir yenileme çalışmaları başlatıldı. Cadde esnafının bir araya gelerek kurmuş oldukları dernek eli ile yenilenen caddedeki inşaat çalışması bir noktada tıkanıyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre Vali Konağı Caddesi ile Abdi İpekçi Caddesi’nin kesiştiği noktada yer alan 'Fatima 1932 By Famuse' isimli iş yeri için Şişli Belediyesi şimdiye kadar üç karar aldı, üçü de jet hızı ile idare mahkemesinden döndü.

Belediye il olarak 13 Mayıs 2019 tarihinde bir karar aldı. Alınan Kararda, verilen izin gereği, yalnızca masa sandalye konulabilecek 30 metrekarelik yerin dört tarafı ve üstünün kapatıldığı belirtildi. Belediye, anılan yerin 3 gün içinde eski haline getirilmesini, aksi taktirde belediye ekipleri tarafındn kaldırılacağına ilişkin karar aldı. Bu karara karşı, iş yerinin bağlı olduğu Profesyonel İmaj İnşaat ve Org. isimli şirket adına İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nde bir dava açıldı. Mahkeme, belediyenin kararını iptal etti.

Bu defa, Şişli Belediyesi önünde kaçak yapı bulunan iş yeri için mühürleme kararı aldı. Şirket avukatı, belediye encümenin bu kararını yargıya taşıdı. Avukat Mustafa Semiz’in imzasını taşıyan itiraz dilekçesinde, mühürleme işleminin telafisi güç zararlar doğuracağı belirtildi. Av. Semiz, ‘imara aykırı’ olduğu tespit edilen yerin ise gölgelik olduğunu söyledi.. Davaya bakan İstanbul 12. İdare Mahkemesi, belediyenin savunmasını almadan 3 Haziran tarihinde yürütmenin durdurulması kararı aldı.

Aldığı karar bir defa daha mahkemeden dönen belediye bu kez, kaçak yapı için yıkım kararı aldı. 11 Haziran tarihinde encümen kararı ile, söz konusu yapının yıkılmasına karar verildi. Belediyenin bu kararı, 24 Haziran tarihinde yargıya taşındı. Dosyaya bakan İstanbul 4. İdare Mahkemesi de belediyenin savunmasını almadan, 25 Haziran tarihinde yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Karahan: İmara aykırılıklardan haberim yok


İş kadını Fatma Semiz ve Çağatay Evsen’in ortak olduğu Profesyonel İmaj İnşaat’a ait iş yerinin mülk sahibi de belediyeye gönderdiği yazıda kaçak yapıdan haberi olmadığını dile getirdi. Aynı zamanda Tanzanya’nın Türkiye’deki fahri konsolosu olan Ziya Karahan, geçen 15 Mayıs tarihinde  belediyeye gönderdiği yazıda “Tespit edildiği iddia edilen imara aykırılıklardan haberim yok. İmara aykırılıklar söz konusu ise, bunlar kiracı tarafından yapılmıştır” ifadelerine yer verdi.

 

Abdi İpekçi Caddesi'ndeki yenileme çalışmalarının ilk etabı 20 Haziran'da bitiyor!