Notre Dame'ın yıkılan kulesinin yeniden inşası için yarışma düzenlenecek!

Notre Dame'ın yıkılan kulesinin yeniden inşası için yarışma düzenlenecek! Notre Dame'ın yıkılan kulesinin yeniden inşası için yarışma düzenlenecek!

Fransa Başbakanı Edouard Philippe tarafından yapılan açıklamada, dünya çapından mimarların davet edileceği ve 850 yıllık Gotik mimari ürünü Notre Dame'ın yeni kulesi için tasarımların değerlendirileceği bir seçme yapılacağı belirtildi...


Fransa'nın yangın çıkan ve ciddi hasar gören Notre Dame Katedrali'nin yıkılan kulesinin yeniden inşası için dünya çapından mimarların tasarımlarını değerlendireceği öğrenildi.

Sputnik News'te yer alan habere göre; Fransa Başbakanı Edouard Philippe yaptığı açıklamada, dünya çapından mimarların davet edileceği ve Notre Dame'ın yeni kulesi için tasarımların değerlendirileceği bir seçme yapılacağı belirtildi.

Philippe, bu adımın amacını ise "Notre Dame'a çağımızın tekniklerine ve zorluklarına adapte olmuş bir kule kazandırmak" dedi. 

​Pazartesi günü çıkan büyük yangın, 850 yıllık Gotik mimari ürünü binanın çatısının büyük kısmının ve çan kulesinin çökmesine neden olmuştu.

Yangının neden çıktığını bulmak için yapılacak araştırmada 50 kişi yer alacak.

 

Notre Dame Katedrali için 388 milyon avro bağış toplandı!