Ocak ayındaki konut satışlarına kampanyalar etki etti!

Ocak ayındaki konut satışlarına kampanyalar etki etti! Ocak ayındaki konut satışlarına kampanyalar etki etti!

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de daire satışları Ocak 2017'de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artarak 95 bin 389 oldu. Konuya ilişkin sektör temsilcileri açıklamada bulundu.


Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, ocakta konut satışlarının artmasında Ağustos 2016'da Emlak Konut öncülüğünde Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin (GYODER) desteğiyle birçok firmanın kârlarından feragat ederek gerçekleştirdiği kampanyanın büyük fayda sağladığını ifade etti.Ekonomiyi canlandırmak adına Ağustos 2016'da Emlak Konut öncülüğünde GYODER'in desteğiyle birçok firmanın kârlarından feragat ederek gerçekleştirdiği kampanyanın büyük fayda sağladığını anımsatan Elmas, "Bugün açıklanan TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ocak'ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artarak 95 bin 389'a ulaştı. Ocak ayındaki satışlarda bu sonuca ulaşılmasında sektörün bir arada hareket etmesi ve oluşan sinerjinin de etkisinin olduğunu düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


Elmas, Emlak Konut GYO öncülüğünde Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve GYODER'in desteğiyle gerçekleştirilen ödemelerde 20 yıla uzayan vade ile ikinci kampanya döneminde olunduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:


"240 aya kadar uzayan vadeler konutu daha ulaşılabilir hale getirdi. Şubat ayında başlayan bu kampanyanın da şubat ve mart ayı satışları üzerindeki olumlu etkilerini önümüzdeki aylarda göreceğiz. Dolayısıyla bu durum 2017 yılı satış rakamlarında da önemli bir artış sağlayacaktır, yeni bir rekor görebiliriz. Yine TÜİK verilerine göre ilk kez satılan konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,4 arttı ve 44 bin 235 olurken, ikinci el konut satışları da geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 15 artış gösterdi ve 51 bin 154 oldu. Diğer yandan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da yabancı yatırımcılar gibi KDV’siz gayrimenkul alımı hakkından yararlanabilecek. Söz konusu düzenlemenin de konut satışlarına artı bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz."


- "Uzun vadeli konut kredisi konut satışlarını artırdı"Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt da konut satışlarının artmasına yönelik yapılan çalışmaların her zaman olduğu gibi bugün de meyvesini verdiğini belirterek, "Emlak Konut'un geçtiğimiz yıl başlattığı uzun vadeli konut kredisi kampanyasıyla canlanma gösteren gayrimenkul sektöründe bu büyümenin kalıcı olmasını umuyoruz." yorumunu yaptı.


Ocak ayındaki artışın temelinde uzun vadeli konut kredisinin gücünün yattığını dile getiren Özyurt, "Böylelikle ev sahibi olmak isteyen yatırımcı ödemelerini uzun vadeye yayarak, daha kolay ev sahibi olabiliyor. Durum böyle olunca da konut satışlarındaki büyüme de ciddi oranda artıyor. Emlak Konut'un öncülüğünde şubat ayında başlatılan 240 ay vadeli konut kredisinin yansımalarını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz." ifadesini kullandı.


Özyurt, Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 artmasını çok değerli bulduklarını aktararak, ilk konut satışlarının artmasının eldeki gayrimenkul stokunun azalması anlamına geldiğini ve bunun da gayrimenkul sektörü açısından oldukça sevindirici bir durum olduğunu belirtti.

 

- "2017'ye sektör olarak hızlı bir giriş yaptık"Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu ise ocak ve şubat aylarında gayrimenkul sektörü adına önemli kararlar alındığını belirterek, "2017’ye sektör olarak hızlı bir giriş yaptık. Hükümetimizin inşaat sektörünün önünü açan ve satışları hızlandıracak kararlar alması, sektör temsilcilerinin kampanya oluşturmasıyla satışlarda artış yaşandı ve yaşanmaya da devam edecek." ifadelerini kullandı.


AA