Öğrencilere kira yardımı çağrısı!

Öğrencilere kira yardımı çağrısı!Türkiye genelinde öğrencilerin barınma sorunu gittikçe büyüyor. Emlakçılar öğrencilerin barınma sorunu için öğrencilere kira yardımı yapılması konusunda çağır yaptı.


Türkiye genelinde kiralık ev sorunu gitgide büyürken öğrencilerin kiralık ev sorunu da büyüyor. T24'te yer alan habere göre; üniversitelilerin, yurt ve konut sorunlarını “Barınamıyoruz” sloganı ile protesto ettiği öğrenci kenti olarak tanınan Eskişehir’de, Emlak ve Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, yüksek fiyatları, arz talep dengesinin bozulmasına bağladı. ", “Kira fiyatlarını adeta tutamıyoruz. Buna yetişemiyoruz" diyen Çelik, "En azından kirada kalan öğrencilere bir kira yardımının devlet tarafından yapılması gayet mantıklı diye düşünüyorum” çağrısı yaptı. Yaz döneminde evliliklerin de arttığına dikkat çeken Çelik, inşaat sektörünün aksak çalıştığını ve üretim olmadığını aktardı. 

Öğrencilere kira yardımı çağrısı!

Pandemiden dolayı inşaat sektörünün ilerleme kaydemediğini belirten Çelik, şunları söyledi:

“Pandemiden dolayı, yaklaşık bir buçuk yıldan beri okulların kapalı olmasından dolayı, eski öğrencilerin ve bunun üzerine gelen yeni öğrencilerden dolayı, pandemiden dolayı tekrar inşaatların yapılmaması, üretilmemesi, üretimin aksak gitmesi, bu sene kira fiyatlarının artmasına sebep oldu. Buna artı olarak biliyorsunuz yurt dışından yabancıların şehrimize geldiklerini görüyoruz. İşte bunlar İranlı, Iraklı, Suriyeli, Afganlı gibi. Üretim az olduğu için denge bozuldu. Arz talep dengesi bozuldu. Bundan dolayı da kira fiyatlarını adeta tutamıyoruz. Buna yetişemiyoruz”

“Devlet öğrencilere kira yardımı yapsın”

Kendilerinin sürekli arandığını, ağlayan kişiler olduğunu da söyleyen Çelik, geçen sene bin 500 lira olan evlere bu sene 2 ben 500 lira gibi bir fiyat talep ettiğini aktardı. Anormal bir derecede kira artışı olduğunu dile getiren Çelik, şunları söyledi. 

Öğrencilere kira yardımı çağrısı!

"Buna yetişemiyoruz. Eşimiz, dostumuz, sağdan, soldan arayanlar oluyor; ’Çocuğumuza ev bulun’, hatta bizi arayıp ağlayan, sızlayan aileler oluyor. ‘Bu sene çocuğumu okula gönderemeyeceğim fiyatlar çok pahalı’ diye. İnternetten araştırıyorlar. Bizlerden, meslektaşlarımızdan arıyorlar ve ev bulmakta güçlük çekiyoruz. Gerçekten fiyatlar ikiye katladı diyebilirim. Bu duruma biz de üzülüyoruz. Biz de böyle olmasını istemiyoruz. Biliyorsunuz Eskişehir, şimdiye kadar hep öğrenci kenti olarak anılan, hiçbir öğrencinin barınma sorunu olmayan bir şehirdi. Ben buradan şöyle seslenebilirim. Bu dönem için pandemi döneminden dolayı öğrencilere kira yardımı yapılmasını talep edebiliriz. Yani bu dönem sıkıntılı bir dönem tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkıntılı bir durum geçiriyoruz. En azından kirada kalan öğrencilere bir kira yardımının devlet tarafından yapılması gayet mantıklı diye düşünüyorum.”

Öğrenciler neden ev bulamıyor?