09 / 08 / 2022

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo'nun şüpheli ölümü dikkat çekti! İki ülkeye işaret etmişti

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo'nun şüpheli ölümü dikkat çekti! İki ülkeye işaret etmişti

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo görev süresinin dolmasına kısa bir süre kala hayatını şüpheli bir şekilde kaybetti. Barkindo'nun bildirilen bir sağlık sorunu bulunmazken ölüm nedenine ilişkin de bir açıklama yapılmadı.Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle petrol arzının daraldığı bir dönemde daha fazla petrol üretmek için arayışlarını sürdüren Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Muhammed Sanusi Barkindo hayatını şüpheli bir şekilde kaybetti.

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Sanusi Barkindo'nun dün gece saat 23:00 sıralarında hayata veda ettiği öğrenildi. Barkindo'nun ölüm haberine lişkin açıklamayı Nijerya Ulusal Petrol Şirketi (NNPC) Grup İcra Direktörü Mele Kyari, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda duyurdu.

Kyari, hayatını kaybeden Barkindo'nun ailesi, NNPC, Nijerya, OPEC ve tüm enerji sektörü için çok büyük bir kayıp olduğunu cenaze töreniyle ilgili detayların kısa süre içinde duyurulacağını bildirdi.

Nijerya doğumlu Barkindo, 63 yaşındaydı ve bilinen herhangi bir hastalığı yoktu. Barkindo, dün son olarak Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari ile bir görüşme yapmıştı.

OPEC Genel Sekreterliği görevine 1 Ağustos 2016'da başlayan Barkindo'nun görev süresi 31 Temmuz itibarıyla sona eriyordu.

OPEC'TEN "ÖLÜMÜ BİZİ ŞOKE ETTİ" AÇIKLAMASI

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Sanusi Barkindo'nun ani ölümü nedeniyle merkezi Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan kurumun Twitter hesabından resmi açıklama yapıldı. Barkindo’nun vefatının, OPEC ailesi, petrol endüstrisi ve uluslararası toplum adına büyük bir kayıp olduğuna dikkat çekildi.

OPEC'in açıklamasında, Barkindo’nun ailesi, yakınları ve ülkesine başsağlığı dileğinde bulunuldu.

Açıklamda "Barkindo’nun ölümü bizi şoke etti. Muhammed Sanusi Barkindo’nun OPEC'e verdiği 40 yılı aşkın özverili hizmet için derin şükranlarımızı sunuyoruz, üzüntü içerisindeyiz. Bağlılığı ve liderliği, OPEC'e uzun yıllar ilham verecek." ifadelerine yer verildi. 

Peki OPEC Genel Sekreteri Muhammed Sanusi Barkindo'nun ölümü neden şüpheli? İşte bomba detaySorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.