07 / 07 / 2022

Ordu'da riskli yapılar 3 ay içerisinde yıkılıyor!

Ordu'da riskli yapılar 3 ay içerisinde yıkılıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ordu genelinde bulunan riski yapıların yıkımlarının 3 ay içerisinde tamamlanacağını açıkladı.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, önceki gün Ordu'da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Bakan Kurum, ziyaretlerin ardından basın açıklamasında bulundu.

Kurum, Ordu'yu ikinci kez ziyaret ettiklerini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ordu'muza tam 25 milyar liralık yatırım yapıldı. Hem çevre ve şehircilik alanında hem sanayi sağlık, turizm alanlarında hem de ulaşım alanlarında birçok yatırımı yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

Ordu'yu bölgesinde güçlü şehir haline getirecek çalışmalar yapmak için çaba harcadıklarının altını çizen Kurum, şöyle şunları söyledi:

"Ordu'muzu çok önemsiyoruz. Hem bulunduğu konum itibarıyla hem de ülke ekonomisine kattığı değerler itibarıyla, bu çerçevede de bugün 19 ilçe belediye başkanımızla, valimiz ve milletvekili arkadaşlarımızla birlikte Ordu'nun geleceği adına, güçlü Ordu adına birçok önemli kararlar aldık. İnşallah 2023'e giden yolda Ordu'muzu çok daha güçlü, çok daha yaşanabilir, altyapısıyla üst yapısıyla vatandaşa vermiş olduğu değer itibarıyla inşallah çok daha yukarılara çekecek adımları hep birlikte attık."

Bakan Kurum, daha yaşanabilir bir Ordu adına, deprem ve kentsel dönüşümle ilgili yapılacak çalışmaları anlatarak "Valilik binamızı içine alan, askerlik şubesi ve tarihi tescilli binaları da içerisine alan toplamda 83 bin metrekarelik alanda Karadeniz'i, denizimizi şehir merkeziyle buluşturan çok önemli bir projeyi, kentsel dönüşüm, tarihi yenileme, kent meydanı yenileme projesini hayata geçiriyoruz. Bu alan içerisinde eski Ordu stadının bulunduğu, yine tarihi ve tescilli binaları gün yüzüne çıkaracak, bu alanın altında toplamda 750 araçlık kapalı otoparkıyla şehrin içerisindeki trafik ve otopark problemini tamamen çözecek bir projeyi tamamen hayata geçiriyoruz." ifadelerini kullandı.

ORDU'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ BAŞLATILACAK 

Kurum, vatandaşlarla görüşerek yerinde hızlı, gönüllü prensipleriyle kentsel dönüşüm projesinin başlatılacağına dikkati çekerek, açıklamasına şu şekilde devam etti:


"Yapacağımız projede bilhassa Altınordu ilçe sınırları içerisinde yeşil alanlarıyla kültürel alanlarıyla bu bölgede ihtiyaç duyulan tüm sosyal alanları içinde barındıracak şekliyle yine altında otoparkları, kongre merkeziyle gelip Ordu'muzda tarımı, turizmi, sanayiyi tartışabileceğimiz ve bu alanda her türlü kültürel faaliyetleri yapacağımız kültür merkeziyle bir proje gerçekleştireceğiz. Yoğunluğumuz bölge yoğunluklarının da altında, yatay mimari esaslı Ordu'nun özüne, kültürüne, mimarisine yakışacak şekliyle bir proje olacaktır. Bakanlık olarak biz de hem maddi hem de teknik olarak her türlü desteği bu projeye vereceğiz. Bu projeyi de 6. ay itibarıyla başlatıp 2022 sonu itibarıyla da tamamlamak istiyoruz. Bu çerçevede arkadaşlarımız sahada fiilen çalışmaları yapacaklar ve içinde bittiği zaman meydanlarıyla şehri sahile bağlayan yürüyüş yollarıyla bisiklet yollarıyla çok örnek bir kentsel dönüşüm projesi, şehircilik projesi inşallah Ordu'muza kazandırmış olacağız."

Fatsa ilçesinde yapılan çalışmalara da değinen Bakan Kurum, "Fatsa ilçemizde Evkaf Mahallemizde 520 bin metrekarelik alan içerisinde 500 hak sahibi vatandaşımız var. Uzun yıllardır kentsel dönüşümü, deprem dönüşümünü bekleyen bu alanda da 520 bin metrekarelik alanda da kentsel dönüşüm projesini gerçekleştiriyor olacağız." diye konuştu.

Kurum, Ünye ilçesine yönelik de değerlendirmelerde bulunarak, "Saraçlı Mahallemizde 79 bin metrekare alan üzerinde 315 esnafımız var. Burada da Ünye Belediyemiz, Büyükşehir Belediyemiz bu sanayi sitesinin dönüşümü amacıyla vatandaşlarımızla yarından itibaren görüşmelere başlayacaklar. Burada da Ünye'mize, Ordu'muza yakışacak, istihdamı artıracak inşallah modern sanayi sitesinin adımlarını da hep birlikte atıyor olacağız. Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda biz de Bakanlık olarak her türlü desteği bu projeye veriyor olacağız" açıklamasını yaptı.

Daha önce sel nedeniyle Ordu'ya geldiklerini söyleyen Kurum, vatandaşların yaralarını sarmak için ekiplerle birlikte hızlı bir şekilde çalışmalarını yaptıklarını söyledi.

Kurum, Türkiye'nin her yerinde yaşanılan felaketlerin, iklim değişikliğinin etkilerini artık daha da fazla hissettirdiğini vurgulayarak şehirlerin aldığı yağışların sayısı, miktarı ve şiddetinin giderek arttığını, özellikle dere güzergahı üzerinde yaşayan vatandaşlar için bu anlamda risk oluşturduğunu ifade etti.

"ORDU'DA DERE GÜZERGAHI ÜZERİNDEKİ 131 BİNA 3 AY İÇERİSİNDE YIKILACAK" 

Bakan Kurum, buna ilişkin olarak Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere İklim Değişikliği Eylem Planlarını açıkladıklarını hatırlatarak, şunları söyledi: 

"Bu çerçevede dere güzergahı üzerinde bulunan yapıların kaldırılacağını, bunların tespitlerinin yapılacağını ve vatandaşlarımızı sağlıklı, güvenli ortamlara taşıyacağımıza ilişkin eylem planımızla birlikte çalışmalarımızı da başlatmıştık. Bu çerçevede 131 binanın, 400'e yakın bağımsız bölümün olduğu Ordu genelindeki dere güzergahı üzerinde taşkın riski altında olan binaların yıkımını da 3 ay içerisinde tamamlıyoruz. Bu binaları kaldırarak vatandaşlarımıza da bu süreçte taşınma ve kira yardımı vermek suretiyle ve en yakın yerde yine Büyükşehir Belediyemizin, Valiliğimizin ortak yürüteceği çalışma çerçevesinde vatandaşlarımıza en yakın yerde  TOKİ  Başkanlığımızca da köylerimizde ahırlı konutlar, tarım köy uygulamaları, şehrimizde az katlı ama sağlam, güvenli alanlarda konutlarımızı inşa ediyor olacağız. Bu süre içerisinde de vatandaşlarımızın mağdur olmamaları adına da taşınma ve kira yardımlarını kendilerine veriyor olacağız."

Ordu da riskli yapılar 3 ay içerisinde yıkılıyor!

Ordu'da şimdiye kadar 4 bin 500 sosyal konut ürettiklerini hatırlatan Kurum, "Bugün açıkladığımız hem Kentsel Dönüşüm Projeleriyle yürüyüş yollarıyla bisiklet yollarıyla devam eden, daha önce başlatmış olduğumuz birçok projemiz var. Sokak sağlıklaştırma projelerini bugün 19 belediyemizde dinledik. Hemen hemen her ilçemizde şehrin meydanı diye tabir edeceğimiz alanlarda sokak sağlıklaştırma projeleri, bisiklet yolu projeleri, çevre temizliğine dair, bölgenin arıtma tesisi atık su arıtması altyapısına dair tüm projelerine hem hibe desteği hem kredi desteği vermek suretiyle Bakanlık olarak Ordu'muza, tüm ilçelerimize desteklerimizi yaptık. İnşallah bu projeleri de hızlı bir şekilde bitirip hem ilçeleriyle doğal alanlarıyla yaylalarıyla Ordu'muzu daha da güzel hale getirecek adımları artıyor olacağız." bilgisini aktardı. 


Bakan Kurum, Perşembe ilçesine yapılacak çalışmalara hakkında kısa bilgi paylaşarak sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Perşembe ilçemizde yine Büyükşehir Belediyemiz, İller Bankası Genel Müdürlüğü ile birlikte önemli bir sokak sağlıklaştırma, cephe iyileştirme çalışması yapacak ve yine Perşembe merkezde dere güzergahı üzerinde bulunan binalar var, bu binaların da dönüşüm projesini yine Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz, Büyükşehir Belediye Başkanlığımızla birlikte yaparak dere güzergahı üzerinde bulunan, taşkın riski tehlikesi altında bulunan evlerin taşınma sürecini Ordu'nun genelinde inşallah 3 ay içerisinde tamamlayarak yeni sağlam, güvenli konutların inşasını da gerçekleştiriyor olacağız." 
 

Ordu Belde Evleri'nin zemin katları neden yıkılmıyor?

Ordu'ya millet bahçesi müjdesi!