Ordu'ya Karadeniz'in en büyük konteyner limanı geliyor!

Ordu'ya Karadeniz'in en büyük konteyner limanı geliyor! Ordu'ya Karadeniz'in en büyük konteyner limanı geliyor!

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ünye Limanının büyütülerek 2.2 milyon TEU kapasiteye çıkaracaklarını açıkladı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ünye Limanının büyütülerek 2.2 milyon TEU kapasiteye çıkaracaklarını; kurulacak olan konteyner limanın Karadeniz'e sınırı olan Rusya, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan'daki limanlardan daha büyük olacağını söyledi.3 etap halinde yapılacak limanın 18 metre derinlikte, bin 850 metrelik rıhtımıyla Karadenizin en büyük konteyner limanı olacağını, ayrıca dalgakıranın iç kısmında bin 150 metre uzunluk ve 22 metre derinliğiyle ayrı bir rıhtım imkanı da sağlayacağını vurgulayan Başkan Yılmaz, şöyle devam etti:Ünyeport liman projesi 1.8 kilometre karelik alanda uygulanacak. Tüm Karadeniz Bölgesini etkileyecek ve Türk Cumhuriyetlerine de hizmet verecek bir yatırım. Limanda Ro-Ro iskelesi, kruvaziyer yolcu gemileri için terminal tesisleri, liman vasıtaları, pilotaj ve liman idareleri, römorkörler, kurtarma istasyonları, kara ve deniz itfaiyesi, sahil güvenlik gibi yan işletmeler için rıhtımlar ve tesisler bulunacak. Ünye Limanı, konteyner içini doldurma, boşaltma ve ardiye hizmetinde bölgeye canlılık getirecek. Özel deniz vasıtaları, özel gemiler gibi derin su ihtiyacı olan deniz vasıtaları buradan faydalanabilecek. Limanda yaklaşık 18 bin ton çelik kazık kullanılacak. Türkiye'nin yanı sıra Karadeniz'e sınırı olan Rusya, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan'a, Türk Cumhuriyetlerine hizmet verecek olan limanımızla ihracatta kolaylaşacak.

Bölgedeki ticari hareketliliği artıracak

Başkan Enver Yılmaz, mevcut haliyle hizmetini sürdüren Ünye Limanında artık, yakmaya mahsus ağaçlar, işlenmiş ve işlenecek ağaçlar ile kereste ve benzeri ürünlerin ithalatının yapılabileceğini, bununla ilgili olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili tebliğinin Haziran ayında Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini de belirterek, Artık Ünye Limanı'ndaki ticaret kapasitesinin önemli ölçüde artmasını bekliyoruz. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak, Ünye Limanını devraldığımız günden itibaren limanın gelişimine ve buradaki ticareti artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Son alınan bu kararla da Ünye Limanı, bölgedeki ticari hareketliliği artıracak. Limanın kapasitesinin geliştirilmesi için hazırladığımız rapor ve projeyle inşallah Ünye Limanı, önümüzdeki dönemde bölgenin en önemli konteyner limanı olacak. Bu proje, tabi ki çok uzun vadeli ve hükümet programlarına girecek bir yatırım. Bu büyük proje hayata geçirilene kadar Ünye Limanını mevcut haliyle en verimli ve ekonomik şekilde kullanma gayreti ve inancı içerisindeyiz dedi.
Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun etkisi büyük

Başkan Enver Yılmaz, ilk kez Osmanlı İmparatorluğu döneminde gündeme getirilen yaklaşık 600 kilometrelik Karadeniz Akdeniz yolunun tamamlanmasıyla Akdeniz ve İç Anadolu'dan Karadeniz'e ulaşımın kolaylaşacağını da belirterek, Bu yoldan 40 il faydalanacak. Karadeniz'de, Orduda turizm potansiyeli ve ihracatı çok önemli artıracak. Karadeniz-Akdeniz yolu ve kuracağımız konteyner liman ile Türkiye ihracatı alternatif pazarlara açılacak. Ordu üzerinden konteyner liman ile Rusya ve Ukrayna, Türk Cumhuriyetlerine ihracat daha büyük ivme kazanacak. Ordu, Karadeniz'in en büyük konteyner limanı ile Karadeniz'in en büyük ihracat kapısı olacak. Ünye Limanının büyütülmesiyle yapılacak konteyner liman 300 milyon TL'ye mal olacak, çalışmalarına ise 2017'de başlayacağız dedi.


Yeni Şafak
Bu haber Güneş Gazetesi'nde şu şekilde yer alıyor;
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ünye Limanı’nın büyütülerek 2.2 milyon TEU kapasiteye çıkaracaklarını; kurulacak olan konteyner limanın Karadeniz’e sınırı olan Rusya, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan’daki limanlardan daha büyük olacağını söyledi. 

3 etap halinde yapılacak limanın 18 metre derinlikte, bin 850 metrelik rıhtımıyla Karadeniz’in en büyük konteyner limanı olacağını, ayrıca dalgakıranın iç kısmında bin 150 metre uzunluk ve 22 metre derinliğiyle ayrı bir rıhtım imkanı da sağlayacağını vurgulayan Başkan Yılmaz, şöyle devam etti: 

“Ünyeport liman projesi 1.8 kilometre karelik alanda uygulanacak. Tüm Karadeniz Bölgesi’ni etkileyecek ve Türk Cumhuriyetlerine de hizmet verecek bir yatırım. Limanda Ro-Ro iskelesi, kruvaziyer yolcu gemileri için terminal tesisleri, liman vasıtaları, pilotaj ve liman idareleri, römorkörler, kurtarma istasyonları, kara ve deniz itfaiyesi, sahil güvenlik gibi yan işletmeler için rıhtımlar ve tesisler bulunacak. Ünye Limanı, konteyner içini doldurma, boşaltma ve ardiye hizmetinde bölgeye canlılık getirecek. Özel deniz vasıtaları, özel gemiler gibi derin su ihtiyacı olan deniz vasıtaları buradan faydalanabilecek. Limanda yaklaşık 18 bin ton çelik kazık kullanılacak. Türkiye’nin yanı sıra Karadeniz’e sınırı olan Rusya, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan’a, Türk Cumhuriyetleri’ne hizmet verecek olan limanımızla ihracatta kolaylaşacak.”

BÖLGEDEKİ TİCARİ HAREKETLİLİĞİ ARTIRACAK

Başkan Enver Yılmaz, mevcut haliyle hizmetini sürdüren Ünye Limanı’nda artık, yakmaya mahsus ağaçlar, işlenmiş ve işlenecek ağaçlar ile kereste ve benzeri ürünlerin ithalatının yapılabileceğini, bununla ilgili olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ilgili tebliğinin Haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini de belirterek, “Artık Ünye Limanı'ndaki ticaret kapasitesinin önemli ölçüde artmasını bekliyoruz. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak, Ünye Limanı’nı devraldığımız günden itibaren limanın gelişimine ve buradaki ticareti artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Son alınan bu kararla da Ünye Limanı, bölgedeki ticari hareketliliği artıracak. Limanın kapasitesinin geliştirilmesi için hazırladığımız rapor ve projeyle inşallah Ünye Limanı, önümüzdeki dönemde bölgenin en önemli konteyner limanı olacak. Bu proje, tabi ki çok uzun vadeli ve hükümet programlarına girecek bir yatırım. Bu büyük proje hayata geçirilene kadar Ünye Limanı’nı mevcut haliyle en verimli ve ekonomik şekilde kullanma gayreti ve inancı içerisindeyiz” dedi.

KARADENİZ – AKDENİZ YOLUNUN KATKISI BÜYÜK

Başkan Enver Yılmaz, ilk kez Osmanlı İmparatorluğu döneminde gündeme getirilen yaklaşık 600 kilometrelik Karadeniz – Akdeniz yolunun tamamlanmasıyla Akdeniz ve İç Anadolu’dan Karadeniz’e ulaşımın kolaylaşacağını da belirterek, “Bu yoldan 40 il faydalanacak. Karadeniz’de, Ordu’da turizm potansiyeli ve ihracatı çok önemli artıracak. Karadeniz-Akdeniz yolu ve kuracağımız konteyner liman ile Türkiye ihracatı alternatif pazarlara açılacak. Ordu üzerinden konteyner liman ile Rusya ve Ukrayna, Türk Cumhuriyetleri’ne ihracat daha büyük ivme kazanacak. Ordu, Karadeniz’in en büyük konteyner limanı ile Karadeniz’in en büyük ihracat kapısı olacak. Ünye Limanı’nın büyütülmesiyle yapılacak konteyner liman 300 milyon TL’ye mal olacak, çalışmalarına ise 2017’de başlayacağız” dedi.


GüneşHaber Akşam Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı ;Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ünye Limanı’nın büyütülerek 2.2 milyon TEU kapasiteye çıkarılacağını söyledi. 3 etap halinde yapılacak limanın 18 metre derinlikte, bin 850 metrelik rıhtımıyla Karadeniz’in en büyük konteyner limanı olacağını dile getiren Yılmaz, dalgakıranın iç kısmında bin 150 metre uzunluk ve 22 metre derinliğiyle ayrı bir rıhtım imkanı da sağlanacağını vurguladı. 


İHRACAT KOLAYLAŞACAK 


1.8 kilometre karelik alanda uygulanacak Ünyeport Liman Projesi'nin Tüm Karadeniz Bölgesi’ni etkileyecek ve Türk Cumhuriyetlerine de hizmet verecek bir yatırım olacağına dikkat çeken Başkan Yılmaz şunları kaydetti: "Limanda Ro-Ro iskelesi, kruvaziyer yolcu gemileri için terminal tesisleri, liman vasıtaları, pilotaj ve liman idareleri, römorkörler, kurtarma istasyonları, kara ve deniz itfaiyesi, sahil güvenlik gibi yan işletmeler için rıhtımlar ve tesisler bulunacak. 


CANLILIK KAZANDIRACAK


Ünye Limanı, konteyner içini doldurma, boşaltma ve ardiye hizmetinde Karaneniz Bölgesi'ne canlılık getirecek. Özel deniz vasıtaları, özel gemiler gibi derin su ihtiyacı olan deniz vasıtaları bu limandan faydalanabilecek. Ünye Konteyner Liman'nda yaklaşık 18 bin ton çelik kazık kullanılacak. Türkiye’nin yanı sıra Karadeniz’e sınırı olan Rusya, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan’a, Türk Cumhuriyetleri’ne hizmet verecek olan limanımızla ihracatta kolaylaşacak.” 


Ticareti haraketlendirir


ÜNYE Limanı’nı devraldıkları günden itibaren limanın gelişimine ve buradaki ticareti artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını anlatan Enver Yılmaz, "Ünye Limanı, bölgedeki ticari hareketlendirecek. Limanın kapasitesinin geliştirilmesi için hazırladığımız rapor ve projeyle Ünye Limanı bölgenin en önemli konteyner limanı olacak" dedi.


300 milyon TL'ye mal olacak


Başkan Enver Yılmaz, ilk kez Osmanlı İmparatorluğu döneminde gündeme getirilen yaklaşık 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz yolunun tamamlanmasıyla Akdeniz ve İç Anadolu’dan Karadeniz’e ulaşımın kolaylaşacağını da belirterek şunları söyledi: “Bu yoldan 40 il faydalanacak. Karadeniz’de, Ordu’da turizm potansiyeli ve ihracatı çok önemli artıracak. Karadeniz-Akdeniz yolu ve kuracağımız konteyner liman ile Türkiye ihracatı alternatif pazarlara açılacak. Ordu üzerinden konteyner liman ile Rusya ve Ukrayna, Türk Cumhuriyetleri’ne ihracat daha büyük ivme kazanacak. Ordu, Karadeniz’in en büyük ihracat kapısı olacak. Ünye Konteyner Limanı 300 milyon TL’ye mal olacak, çalışmalarına 2017’de başlanacak.”Akşam Haber Meydan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı ;Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ünye Limanı'nın büyütülerek 2.2 milyon TEU kapasiteye çıkarılacağını söyledi. Başkan Yılmaz kurulacak olan konteyner limanın Karadeniz'e sınırı olan Rusya, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan'daki limanlardan daha büyük olacağını ifade etti. Yılmaz, 3 etap halinde yapılacak limanın 18 metre derinlikte, bin 850 metrelik rıhtımıyla Karadeniz'in en büyük konteyner limanı olacağını kaydetti.
Meydan Haber Bizim Gazete'de şu şekilde yer aldı ;
Karadeniz'in en büyük konteyner limanı Ordu'ya kurulacak. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ünye Limanı'nın büyütülerek 2.2 milyon TEU kapasiteye ulaşacağını, kurulacak olan yeni konteyner limanın ise Karadeniz'e sınırı olan Rusya, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan'daki limanların hepsinden daha büyük olacağını açıkladı.

Söz konusu limanın 3 etap halinde hayata geçirileceğini belirten Başkan Enver Yımaz, limanın 18 metre derinlikte, bin 850 metrelik rıhtımıyla Karadeniz'in en büyük konteyner limanı olacağını, dalgakıranın iç kısmında bin 150 metre uzunluk ve 22 metre derinliğiyle ayrı bir rıhtım oluşturulacağını da belirtti.

Söz konusu konteyner limanı projesine ilişkin çalışmalara 2017 yılında başlanacağını da belirten Başkan Enver Yılmaz, 300 milyon liraya mal olacak Ünye Limanı'nın genişletilmesi ile de bölgedeki ticaret hacminin artacağını söyledi.


Bizim Gazete

pus