Orman yangınlarından zarar gören evler sigorta kapsamında mı?

Orman yangınlarından zarar gören evler sigorta kapsamında mı?Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Noyan Doğan bugünkü yazısında orman yangınlarının sigorta kapsamında olup olmadığı sorusunun yanıtını kaleme aldı.


Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Noyan Doğan bugünkü yazısında orman yangınlarının sigorta kapsamında olup olmadığı sorusunun yanıtını kaleme aldı. İşte Noyan'ın o yazısı..

Son 5 senede toplam 13 bin 592 adet orman yangını yaşandı ve bu yangınlarda toplam 50 bin 322 hektar alan yandı. Yangınların yüzde 38’i ihmalden, yüzde 5’i kasten, yüzde 14’ü doğal nedenlerden çıktı. Yangınların yüzde 50’sinin ise çıkış nedeni bilinmiyor. Yani, ortalama her yıl 3 bine yakın orman yangını yaşanıyor. Son yıllardaki yangınlar şunu da gösterdi ki, orman yangınları artık yerleşim yerlerini tehdit ediyor. Nitekim geçen hafta 21 kentte çıkan 71 yangında 2 bin 300 yapı zarar gördü 126 konut yaşanmaz hale geldi, çiftlikler hasar gördü, bazı çiftlikler neredeyse tamamen kül oldu, hakeza araçlar da kullanılamaz duruma geldi. Hasar tespit çalışmaları halen sürüyor.

Tuğba Özay'ın çiftliği

Küçük, orta veya büyük esnaf farketmeksizin yangın riskini kapsayan işyeri paket sigortası varsa -ki, paket poliçelerin tamamında yangın riski kapsam içindedir- orman yangının verdiği tüm zararı sigorta şirketi karşılar. Bunun içine kül ve is zararları da dahil. 

Orman yangınlarından zarar gören evler sigorta kapsamında mı?

İşyerleri, iş durması ve kâr kaybı için ayrıca sigorta yaptırmamışsa ya da mevcut işyeri sigortasının içine bu teminatları dahil etmemişse; orman yangını sebebiyle faaliyetin durmasın nedeniyle çıkan zarar sigortadan talep edilemez.

Manavgat ve Marmaris’teki yangınlardan birçok çiftlik etkilendi ki, bunlardan biri de eski manken Tuğba Özay’ın çiftliğiydi. Eğer çiftlik sigortalıysa ve yangın teminatı alınmışsa çiftlikteki tüm zararı sigorta karşılar. Fakat edinilen bilgilere göre, genelde orman alanlarının yakınlarındaki çiftliklerin büyük çoğunluğu, sigorta priminin fazla olması sebebiyle sigortalı değilmiş. Primin yüksek olmasının nedeni de riskli alanlarda kurulu olması.  Tekrar  belirtilim sigorta yapılmıyor değil, riskin fazla olmasından dolayı konutlara göre daha yüksek primlerle sigortalanıyor.

Tarımda büyük hasar var

Yangın bölgelerinde sigortası olmayan konut, işyeri, çiftlik, yazlık ev gibi yerler bugün gidip sigorta yaptırabilir mi? Yangın tamamen kontrol altına alınıp, risk ortadan kalktıktan sonra sigorta yaptırılabilir.

Orman yangınlarından zarar gören evler sigorta kapsamında mı?

Tarım sigortası açısından da ele alınırsa orman yangını ürünlere, seralara ve hayvanlara, hatta arı kovanlarının ciddi hasara uğramasına neden oldu. Eğer çiftçiler, devlet destekli tarım sigortası yaptırmışlarsa tüm zararı TARSİM tarafından karşılanacak. Edinilen bilgilere  göre de bölgedeki seraların yüzde 80’e yakını sigortalı, hayvanlarda da sigortalanma oranı yüksek. Ancak ürün olarak değerlendirildiğinde sigortalılık oranı yüzde 20’lerde. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bölgede bin 300 sera ve bin 600 hayvanın sigortalı olduğunu açıkladı.

Kısacası sigorta varsa; orman yangınında konutlarda, araçlarda, tarımda, işyerlerinde, çiftliklerde ortaya çıkan zararı sigorta şirketleri ödeyecek. Peki, sigortalanma oranı yüksek mi? İşten, sorun da burada. Yangının yaşandığı bölgedeki ilçelerde konut ve araçlarda sigorta oranı yüzde 25’lerde, ancak yangından etkilenen bölgelerde büyük turistik işletmelerin dışında maalesef sigortalanma oranı yüzde 5 civarında. 

Yangın nedeniyle Manavgat'ta 768 konut hasar gördü!