Orta gelirlinin yüzü yeni yılda gülecek

Orta gelirlinin yüzü yeni yılda gülecek

Konut üreticileri, 2008'de orta gelir grubuna yönelecek. Mortgage sisteminin oturması ve faizlerin düşmesinin, henüz ev sahibi olamamış kesimleri harekete geçirmesi bekleniyor.


Gayrimenkul sektörü, 2008'de orta gelir grubuna yönelik projelere ağırlık verecek. 2005 ve 2006'daki hızlı satışların etkisiyle, 2007' birçok yeni projeyle giren emlak sektörü, seçimler nedeniyle bu yıldan umduğunu bulamamıştı. Mortgage sisteminin oturması ve faizlerin düşmesiyle 2008'de tekrar bir hareketliliğin başlamasının beklendiği sektörde, özellikle orta ve alt gelir grubuna yönelik projeler öne çıkacak.


Konut açığı büyük
Bunda, üst gelir grubuna yönelik projelerin doyma noktasına ulaşması ve yeni projelerde daha seçici davranılması da etkili oldu. Yıllık 700 bin konut açığının yüzde 80'inin orta ve alt gelir kesiminin ihtiyacı olduğunu belirten sektör yetkilileri, artık gerçek ihtiyaç sahiplerine yönelik projelerin ağırlık kazanmaya başladığını vurguladı. Sektör yetkilileri, orta gelirlinin ev hayalini yeni yılda alıma çevirmek için harekete geçeceğini düşünüyor.


2008 uygun dönem


Emay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Burak Gören, özellikle seçimlerin etkisiyle emlak sektörünün bu yıl, 2005 ve 2006'daki hızlı yükselişi yakalayamadığını söyledi. Gören, yeni yılda özellikle 3'ncü aydan itibaren faizlerde bir gelişme beklediklerini anlattı. Artık orta gelir grubuna yönelik projelerin ağırlık kazanmaya başlandığını ifade eden Gören, şöyle konuştu: "Yeni yılda ağırlıklı müşteri grubu, henüz konut almamış kesim olacak. Uygun ödeme koşullarının da sağlanmasıyla talep artacak. Ancak artan talep, fiyatları yükseltir. Bu nedenle yeni konut alacaklar için en uygun dönem 2008 başı olarak görünüyor."


'Toplu konutlar hız kazanacak'


Teknik Yapı CEO'su Teoman Metehan ise, 2007'nin biraz daha ayakların yere bastığı bir yıl olduğunu kaydederek, "2005'teki hızlı satışların etkisiyle birçok firma 2006'da yeni projelere başlamıştı ve sektör dışından da oyuncular gelmişti" dedi. Artık gerçek ihtiyaç sahiplerine yönelik projelerin ağırlık kazandığını anlatan Metehan, yeni yılda özellikle gelişmeye açık ve ulaşımı kolay yerlerde toplu konut projelerinin ağırlık kazanacağını vurguladı. Metehan, faizlerde yavaş yavaş bir düşüşün olduğunu, bunun alım düşünenleri harekete geçireceğini kaydetti.


 


GÜLŞEN CEBECİ