06 / 07 / 2022

Otomobil fiyatlarına gizli zam geldi! Fiyatlar otomatikman bir gecede bakın kaç lira artacak?

Otomobil fiyatlarına gizli zam geldi! Fiyatlar otomatikman bir gecede bakın kaç lira artacak?

Otomobil fiyatları çip krizi, döviz kurundaki hızlı artış ve küresel ekonomik gelişmelerin etkisiyl inanılmaz derecede arttı. Otomobil firmaları geçtiğimiz yılın sonbaharından itibaren liste fiyatlarını her ay neredeyse güncelledi. Son gelen gizli zam ise her şeye tuz biber oldu.Piyasada ortalama bir otomobilin fiyatı neredeyse 500 bin lirayı buldu. Segmenti markası ve donanımına göre değişen araç fiyatlarına döviz zammı başta olmak üzere birkaç farklı nedenden dolayı sürekli zam geldi. Türkiye ayrıca satılan her araçtan ÖTV ve KDV alıyor. Örneğin bayide 500 bin lira olan bir aracın sıfır vergisiz fiyatı 235 bin 405 lira. Bu tutara yüzde 80 ÖTV 188 bin 324 lira ve yüzde 18 KDV 76 bin 271 lira yansıyor. Böylelikle devlete giden vergi 264 bin 595 lira oluyor. 

Bu kalemlere şimdi de TRT bandrol ücreti zammı eklendi. Kara taşıtlarında binde 4 olan TRT bandrol ücreti oranı yüzde 100 artışla binde 8'e çıkarıldı. Böylece 250 bin liralık otomobilde daha önce bin lira olan bandrol ücreti 2 bin liraya çıktı. Bunun ÖTV ve KDV ile birlikte vatandaşa yansıması 4.248 lira olacak.

Otomobil fiyatlarına gizli zam geldi! Fiyatlar otomatikman bir gecede bakın kaç lira artacak?

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.