Özdilek Holding 3 yılda 250 milyon TL'lik AVM yatırımı yapacak!

Özdilek Holding 3 yılda 250 milyon TL'lik AVM yatırımı yapacak! Özdilek Holding 3 yılda 250 milyon TL'lik AVM yatırımı yapacak!

Özdilek Holding Alışveriş Merkezi işini sevdi. İstanbul Levent'te açtığı Özdilek Park AVM ile dikkatleri üzerine çeken şirket, önümüzdeki üç yılda Alışveriş Merkezi projelerine 250 milyon TL yatırım yapmayı planlıyor.Türkiye'nin en büyük havlu üreticilerinden biri olan Özdilek Holding AVM işini sevdi. İstanbul Levent'te açtığı Özdilek Park AVM ile dikkatleri üzerine çeken şirket, önümüzdeki üç yılda AVM işine 250 milyon TL yatırım yapmaya hazırlanıyor. Halihazırda dokuz AVM'si ve altı hipermarketi olan şirketin gündeminde ilk aşamada açmayı planladığı altı AVM daha bulunuyor. Ocak 20l6'da Uşak, Turgutlu ve Mudanya'da Tesco Kipa'ya ait gayrimenkulleri yaklaşık 25 milyon TL'ye satın alan şirket, 10 milyon dolarlık yatırımla bu AVM'leri yenileyecek. Diğer taraftan Düzce, Bursa Alaaddinbey ve Bursa Mudanya'da ise sıfırdan üç yeni proje üzerinde çalışılıyor. 


Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkam Hüseyin Özdilek, "Bursa'da Alaaddinbey'de bir projeye başladık. 60 bin metrekare kapalı alana sahip olacak bu yatırımda 55 dükkan bulunacak. içinde Özdilek Market ve 10 salonlu bir sinema olacak. Bu proje için 40 milyon dolar yatırım yapacağız. Diğer iki AVM'ye 2017'de başlamayı planlıyoruz" diyor. Sahip olduğu AVM'lerle 230 bin metrekarelik kiralanabilir alanı olan şirket, önümüzdeki üç yılda bu rakamı 500 bin metrekareye çıkarmayı hedefliyor. 


ÖZDİLEK CENTER LOKOMOTİFİ 

Holding'in İstanbul'da açtığı, içinde AVM'nin yanı sıra otel ve iş merkezi de bulunan Özdilek Center, grubun lokomotiflerinden biri haline gelmiş durumda. 2015'te kira gelirleri ve işlettiği alanlarla 450 milyon TL ciroya ulaşan Özdilek Center'in kârı ise 30 milyon doları buldu. 20l6'da ciroyu 500 milyon TL'ye kârı ise 40 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Hüseyin Özdilek, "AVM'de ziyaretçi sayısında yüzde 40 artış var. 2015'te 9 milyon ziyaretçiyi ağırladık. Bu yıl hedefimiz 11 milyonu geçmek" diye konuşuyor. 


2015 yılını 1,4 milyar TL ciroyla kapatan Özdilek Holding'in 2016 hedefi cirosunu 1,6 milyar TL'ye çıkarmak. Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise altıncı büyük havlu üreticisi olan Özdilek, bu alandaki büyümesine devam edecek. Cironun yaklaşık 400 milyon TL'sinin sanayiden gelmesi planlanıyor. Üretiminin yüzde 30'unu ihraç eden ve Rusya krizi nedeniyle 5 milyon dolar zarar eden Özdilek Holding, Avrupa ve ABD pazarında büyümeye devam edecek. Hüseyin Özdilek, önümüzdeki beş yılda sanayiye yönelik yeni yatırımlar yapacaklarını da belirtiyor. 


Bursa'da konut yapacak 

Özdilek Holding, 2013 yılında hayata geçirdiği Eskişehir Loft Konutları'nın ardından şimdi de Bursa Nilüfer-Fethiye'de, Orange City projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Yaklaşık 25 milyon dolarlık yatırım yapılan bu proje, 15 bin metrekare alan üzerindeki dokuz blok ve 116 daireden oluşuyor. Projenin yıl sonunda tamamlanması planlanıyor. 


Ekonomist