Palmiye Jumeirah Adası'nda yaşamı Baytur başlattı

Palmiye Jumeirah Adası'nda yaşamı Baytur başlattı

Türk şirketi Baytur İnşaat, Dubai'de yapılan Palmiye Jumeirah Adası'nda aldığı inşaat projesini en erken teslim eden şirket olmayı başardı ve "The Palm" projesinden ev satın alanlar evlerinde yaşamaya başladılar.


Baytur Genel Müdürü Oktay Yavuz'un verdiği bilgilere göre proje 202 milyon dolara tamamlandı. Kalite ve sürat açısından önemli bir fark yarattıklarını belirten Yavuz, 10 apartman bloğundan oluşan 1244 dairenin tamamının proje başlamadan önce satıldığını dile getirdi. Dubai'de dünyanın en yüksek binası olacak olan Burj Dubai Projesi'nin 12. ve 13. parsellerindeki inşaatları da Samsung Construction firması ile ortak olarak aldıklarını belirten Yavuz, bunun dışında Baytur'un yine Dubai'de 42 katlı iki ayrı bina daha inşa ettiğini söyledi. Dubai'de Baytur olarak şu anda yürütmekte oldukları inşaatların toplam ihale bedelinin 550 milyon dolara yaklaştığını belirten Yavuz, "Baytur ilklerin şirketi. 1979 yılından bu yana yurtdışında iş yapıyoruz. Burada iş yapan birçok Türk şirketinin de önünü açtık" dedi.


ÖNCÜ FİRMA OLDU


Palmiye Projesi'nin çok büyük bir proje olduğunu bir Türk firmasının burada tek başına iş alabiliyor olmasının ve sözleşme süresinde teslim etmesinin önemli bir gelişme olduğunun altını çizen Yavuz, "Biz burada iş yapmaya 2003 yılında karar verdik. Türkiye'de piyasa dardı, Rusya ve diğer ülkelerde durum uygun değildi. Özellikle Körfez ülkelerinin biriken paralarını kendi ülkelerine yatıracaklarını gördük ve bu ülkelere görüşmeye gittik. Önce Katar'a daha sonra da Dubai'ye geldik. O tarihlerde büyük iş almış Türk firma da görmedik çevrede. Ufak tefek taşeron işler alan Türk firmalar vardı ama büyük bir proje almış Türk firması yoktu o tarihe kadar" dedi.


TÜRKLER DAHA VERİMLİ


Şantiyelerinde 1/3 oranında Türk işçi çalıştırdıklarını söyleyen Yavuz, Hintli ve Pakistanlı işçileri de istihdam ettiklerini kaydetti. İşçi kamplarında ise iki ayrı mutfak olduğunu, birisinin Türkler için diğerinin ise Hintliler ve Pakistanlılar için olduğunu söyleyen Yavuz, Türk işçilerin daha verimli ve kaliteli çalıştığını, bunun da iş süresine ve kalitesine açıkça yansıdığını, yaklaşık 2 bin Türk işçisine bu projede iş imkanı sağlandığını dile getirdi.


Daire fıyatları 3 kat değerlendi


Palmiye Adası'nda Baytur tarafından yapımı tamamlanan 10 apartman bloğunun her biri 35- 40 bin metrekare yaşam alanından oluşuyor. Toplamda ise 400 bin metrekare inşaat yapılmış. Her biri 10-13 katlı olan bu apartmanlarda dünya sosyetesinden ünlü isimler de ev almış. Satış işleminin kendileri ile ilgili olmadığını, apartmanların inşaatının başlamasından önce bu evlerin satıldığını belirten Oktay Yavuz, ancak sitede öncelikle dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok insanın oturmaya başladığını kaydetti. Pazarlama işinin Nakheel firması tarafından bir şirkete yaptırıldığını söyleyen Yavuz "Bu apartmanlarda başlangıçtaki daire fiyatları 400 bin dolar civarındaydı, ancak şu anda fiyatların 2 veya 3 kat arttığını tahmin ediyoruz" diye konuştu.
(Akşam)