Pandemi sonrasında ofisleri neler bekliyor? 

Pandemi sonrasında ofisleri neler bekliyor? 

Pandemi ile birlikte eve kapanan beyaz yakalılar evde çalışmaya oldukça alışmış durumda. Peki, pandeminin bitmesiyle ofise dönecek çalışanları neler bekliyor? 


Tüm dünyayı etkisi altına alan ve sosyal hayatımızdan iş hayatımıza kadar bütün alışkanlıklarımızı değiştiren pandemi dönemi sonrasında neler yaşanacağı merak edilirken bazı sektörler yeni döneme şimdiden hazırlanmaya başladılar. Bu sektörlerin başında iş yaşamı için ortam sağlayan ofislerin geleceği ilk sıralarda yer alıyor. Pandemi ilanıyla birlikte uzaktan çalışmaya başlayan ofis çalışanlarını yakın zamanda  “yine alışmak” zorunda kalacakları ve toplu çalışmanın dinamiklerini değiştirecek yeni bir yaşam şekli bekliyor.

Pandemi sonrasında ofisleri neler bekliyor? 

DİEM Mühendislik Mimarlık tarafından geliştirilen ve “puzzle” adı verilen model gelecekteki yeni çalışma ve yaşam alanlarına öncelik veriyor. Pandemiyle birlikte “Aktivite tabanlı çalışma sistematiğinden, deneyime dayalı çalışma sistemine dönüş” için geliştirilen model, uzaktan ve ofis tabanlı çalışmayı dengeleyecek nitelikleri bünyesinde barındıracak şekilde tasarlanırken, çalışanların belirli bir amaç için ofisi kullanmalarının da önünü açıyor. 

Küresel salgının başlamasından bu yana yapılan araştırmalar, evden çalışanların daha rahat ve üretken olduğu sonucu ortaya çıktı. Bu veriler incelendiğinde yeni ofis modelleri için kaçınılmaz olarak farklı stratejiler ortaya konuldu. Çalışan ve yöneticilerin istek ve beklentileri paralelinde geliştirilen bu ofisler pandemi sonrasında iş yaşamını da farklı bir evreye taşıyacak. Orta ve uzun vadede planlanan, ancak salgın nedeniyle öne çekilen bu yeni anlayışın iş dünyasında radikal değişimlere yol açacağını belirten DİEM’in Kurucu Ortağı C.Melih Şamlı, “ofis ne için var?” sorusunun sıklıkla sorulmaya başlandığına dikkat çekti. Şamlı, “Deneyime Dayalı Çalışma Sisteminin” parametlerini ise şu şekilde açıkladı;

Pandemi sonrasında ofisleri neler bekliyor? 

“Bu çalışma sisteminde iş tecrübeye dayalıdır. Çalışanlar için en üretken ve verimli oldukları yer neresiyse orası bir ofis olarak kabul edilmelidir. Bunun yanında; çalışanların ofise gelme ihtiyacı, takımı ile fikir üretme, karar verme, ekip oluşturma, şirket kültürünü sürdürme deneyimleri güçlü bir odak noktası olacaktır. Tüm bu yeni bileşenlerden dolayı, ofisler ve diğer çalışma alanlarıyla ilgili yeni bir tasarım ve uygulama danışmanlığı ihtiyacı hiç bu kadar fazla olmamıştı.”  


Avrupa'da yeni bir oluşum olan Studio Alliance birliğine Türkiye’den seçilen tek mühendislik ve mimarlık şirketi olan DİEM’in Kurucu Ortağı C.Melih Şamlı ayrıca koronavirüs ile birlikte meselenin, çalışanların nerede oturduğu veya ne yaptıklarıyla değil, sahip olmaları ve paylaşmaları gereken deneyimlerle ilgili olduğunun görüldüğünü de kaydetti. 

 Pandemi sonrasında ofisleri neler bekliyor? 

Şamlı; "İşyerlerimizi çalışanların ihtiyaçlarına göre daha işlevsel, daha esnek ve daha etkili olarak radikal bir şekilde yeniden tasarlamak artık kaçınılmaz. Bu çerçevede yeni çalışma yöntemleri ile tasarlanan “Puzzle” modeli, şirketlerin gelişimi de hızlandırır” şeklinde konuştu. 

Pandemide ofis ve AVM'lerde neler yaşandı?