06 / 12 / 2023

Pandemide yabancıya konut satışı arttı!

Pandemide yabancıya konut satışı arttı!

Koronavirüs salgınının artması yabancıların Türkiye'ye olan ilgisini durdurmadı. Medet Anli Holding Yönetim Kurulu Başkanı Medet Anli firma tarafından 2021'de yabancıya 400 milyon TL'lik konut satışının yapıldığını dile getirdi. Medet Anli Holding Yönetim Kurulu Başkanı Medet Anli, pandeminin ve döviz kurlarındaki hareketlerinin inşaat sektörüne etkileri hakkında değerlendirme yaptı. İstanbul Gazetesi'nde yer alan habere göre; Anli, 2021 yılı büyüme ve konut satış rakamlarını açıkladı.

Kentsel dönüşüme destek vermek için "betondan betona" sloganı ile çalıştıklarını söyleyen Anli, “Pandemi döneminde çalışmaya devam ettik, hatta bir projemizi bu dönemde bitirip teslim ettik. Biz konutları genelde yabancıya satıyoruz; o nedenle, pandemiden olumsuz etkilenmedik. Ülkemize döviz girişi yapıyoruz. Bu dönemde konutların tanıtımında online ortamı çok iyi kullandık” dedi.

Pandemide yabancıya konut satışı arttı!

“AYDA 100 KONUT SATIYORUZ”

Beş yıllık bir firma olmalarına karşın 2020 ve 2021 yıllarında toplam 3.5 milyar liralık bir bilanço yaptıklarını söyleyen Anli, “1.5 milyar lirasını bu yılda elde ettik. Maliyet artışları oldu; fakat, biz malzemede stok yaptığımız için olumsuz etkilenmedik. Yabancıya 400 milyon liralık konut sattık. Ayda 80-100 konut satıyoruz, en çok konut sattığımız ülkelerin başında İran, Fas, Lübnan, Kuveyt geliyor. Yeni yılda hedefimiz ayda 200 konut satmak; 3 yıl içinde 11 bin konutu bitirip, teslim etmeyi ve yüzde 100 büyümeyi hedefliyorum” diye konuştu.

“FAİZLER KESİNLİKLE DÜŞMELİDİR”

Sermayesi olan müteahhitlerin konut yapması gerektiğini söyleyen Anli, “Faizi bir anda 0.95’lere indirmeliyiz. Doların ataklarını bir kerede bitirmeliyiz. Her hafta bu sendromu yaşıyoruz. Faizler kesinlikle düşmelidir. Orta ve küçük ölçekli esnafı faiz bitiyor. Doları bozdurup altın rezervi yapalım. Ben kazancımızı altına yatırıyorum” ifadelerini kullandı.

DEPREME DAYANIKLI KONUTLAR

Belediyelerin çok iyi çalıştığını dile getiren iş insanı Medet Anli, “Depreme karşı zemin etütleri titizlikle yapılıyor. Projeyi çizip başlamamız 2 yılı buluyor. Kentsel dönüşüm en büyük devrimdir. İnşaatları yeşil alanlara yapmamalıyız. Eski evleri yıkıp yenilemeliyiz. Devlet güvencesi olsun. Devlet, ruhsat teslimi yapılırken müteahhitin malının yüzde 75’ini ipotek etmelidir. O malzeme inşaatta kullanırken ipoteği kaldırılmalıdır. Böylece vatandaşlar mağdur olmaz” dedi.

Pandemide yabancıya konut satışı arttı!

2+1 100 METREKARELİK BİR DAİRE 700 BİN LİRA

Sıfır faizle konut satışı yaptıklarını söyleyen Anli, “Konutun fiyatının yüzde 50’sini peşin alıyoruz. Geri kalan yüzde 50’sini 60 aya kadar bölüyoruz. Eğer kişinin alım gücü yoksa sıfır faizle 10 yıla kadar taksitle verebiliyoruz. Şu anda bizde 2+1 100 metrekarelik bir daire 700 bin lira” şeklinde konuştu.

“EV ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN”

Vatandaşa ev alırken tavsiye veren Anli, “Ayağımızı yorganımıza göre uzatalım. Dönüşüm alanından yapılan evlerden alalım. Ev almak için her zaman doğru zaman. İnsanlar dünyaya barınma sorunuyla gelir. Arabadan ya da başka şeylerden önce ev alınmalı. 200 bin liraya araba alacağımıza her yerde o bütçeye uygun evler var. Barınma sorununu ortadan kaldırmalıyız” ifadelerini kullandı.

Pandemide yabancıya konut satışı arttı!

YARIM KALAN EVLERİ TAMAMLIYORUZ

Betondan betona projesinin kentsel dönüşümle ilgili olduğunu dile getiren Anli, “Bizim için bu proje bir devrim ve milat. 18 yıllık bir hükümet sürecinin altın vuruşu. Tarihi binalar haricinde inşaat ömrünü tamamlamış binalar var. Deprem riski olan bir ülkede yaşıyoruz. Şu an bizim evlerimizi sağlama almamız lazım. 100 yıllık evler tabut halinde. Biz paralarımızı tabuta çivi çakıyoruz. Bu yüzden eski evleri dönüştürmeliyiz, yarım kalan inşaatları tamamlamalıyız. Biz Haramidere’de, Bahçeşehir’de böyle yerleri tercih ettik. 17 projenin 8’i bununla ilgili. Vatandaş eski evlerde oturmasın istiyorum. Böyle yapınca bazı eksiklerimiz oluyor ama eski evde oturmaktansa bazı şeyler eksik olsa da yeni evlerine taşınsınlar çünkü bunlar yeni teknolojiye göre yapıldı” diye konuştu.

Yabancıların gayrimenkulde Türkiye sevdası tam gaz!

Yabancıya konut satışında hedef 55 bin!

Geri Dön