Park Yaşam Mavişehir, 9-9,5'luk depreme dayanıklı!

Park Yaşam Mavişehir, 9-9,5'luk depreme dayanıklı!

Emlak Konut GYOnun Türkerler-İzka-Durmaz konsorsiyumuyla hayata geçirdiği "Park Yaşam Mavişehir" projesinde ilk kez uygulanan "çifte temel sistemi"yle 9-9,5 büyüklüğündeki depreme dayanıklı konut inşa ediliyor

İzka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Azat Yeşil, projeyle ilgili açıklamasında, "Kendi kayalık zeminimizi kendimiz oluşturduk. İki temel inşa ettik. Birinci temelde kayalık zemin oluşturduk, ikinci temeli de o zeminin üzerine yaptık" diye konuştu.

Yeşil, 521 konut ve konut adasının hemen yanında 180 ofis ve ticari birimleri, market, yeme içme mekanlarının yer alacağı projede İzmirde ilk kez bir konut projesinde, Türkiyede ilk kez kullanılan "jet grout" ve "post grounding" ile desteklenmiş fore kazık uygulandığını belirtti. İnşaat teknolojisinin çok geliştiğini dile getiren Yeşil, "Dubaide denizin üzerine dolgu yapıp binalar inşa ediliyor. Biz de Mavişehirin zemininden dolayı, projenin temeline çok önem verdik ve projeye başlamadan Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi zemin mekaniği hocalarımızla bölgenin zemin etütlerini yaptık ve temel sistemi çalışmalarını tamamladık.

Türkiyede kullanımı ilk olan jet grout ve post grounding ile desteklenmiş 120 santimetre çapında fore kazık sistemini kullandık. Bu sistemi daha önce Dubaide yapan ekibimiz tarafından başarıyla uygulama tamamlandı" şeklinde konuştu.

Yeşil, böylece ilk kez İzmirde bir projede "1120lik fore kazık" uygulandığını, "post grounding" yöntemiyle zemini sıkılaştırdıklarını, ardından enjeksiyon yaparak zemini en ideal hale getirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"35 metre boyunda kazıklarımız var. Bir gün önceden beton enjeksiyonu yaptık. Bir gün bekledikten sonra kazıkları o zemin içerisine soketledik. Böylece alttaki kazık uçları sağlam zemine soketlenmiş olduk. Yani kendi kayalık zeminimizi kendimiz yaratmış olduk. Bunun arasına da 4-5 gün sonra jet grout yaparak kazıkların sürtünme katsayılarını arttırdık. Bu sistem bilgisayar programlarındaki analizlere göre 9-9,5 büyüklüğündeki depreme dayanabilecek şekilde analiz edildi. Kendi kayalık zeminimizi kendimiz oluşturduk. İki temel inşa ettik. Birinci temelde kayalık zemin oluşturduk, ikinci temeli de o zeminin üzerine yaptık."

Emlakkonut ve  TOKİ  projelerinde en başta binaların sağlamlığına ve güvenliğine dikkat edildiğini hatırlatan Yeşil, "Mesela Gölcük depreminde Emlak Konutun Yahyakaptan bölgesinde bataklık zemin üzerinde inşa ettiği konutların hiçbirinde hasar meydana gelmedi. Yine Van depreminde de TOKİ konutları ciddi anlamda dayanıklılık testinden geçti. Bu projeler Emlak Konut ve TOKİnin sürekli denetiminden geçiyor, onay alınıyor her aşamasında. Yani, TOKİ bir yandan kentsel dönüşümle çürük binaları ortadan kaldırırken, diğer yandan da yaptığı binalarla örnek teşkil ediyor" dedi.

21 ayda teslim edilecek

Azat Yeşil, "Park Yaşam" projesinin toplam alan 32 dönüm alan üzerinde inşa edildiğini, bunun yüzde 80inin peyzaj ve rekreasyon alanı olarak düzenlendiğini söyledi. Konsept olarak projeyi farklı kılan özelliklerden birinin eskinin "avlu içleri"ni yeniden canlandırması olduğunu ifade eden Yeşil, "Yüksek katlı bloklar var, insanlar körfez manzarasını izleyebilsin diye. Karşısına 5 katlı bloklarıyla da iç avlu sistemini oluşturarak eskinin avlularını yaratıyoruz. Bu büyük avlunun altını komple yeraltı otoparkı inşa ediyoruz, böylece yeşil alanları ve avluyu çok geniş tutabiliyoruz. Mavişehirin zemininden dolayı bu bölgede yer altı otoparkı yapılmamış. Gelecekte olası otopark sorununa karşı tedbir alarak yer altı otoparkı inşa ediyoruz" diye konuştu.

Yeşil, Emlak Konut GYO ve TOKİ projeleri her zaman "makul ve ideal" planlamalarla ve ekspertizlerle ortaya çıktığını, bu tip projeleri alanların konutun güzelliğinin yanında prim yapmasını da istediğini vurguladı. Yeşil, metrekare fiyatlarının 2 bin 400 ile 2 bin 700 lira arasında değiştiğini bildirerek, "Nisan ayında satışa çıktık ve kullandığımız ürünlerin çoğu dövize endeksli olmasına rağmen şu ana kadar fiyat artışı yapmadık. 24 tip daire var. 7-8 tipi tamamen tükendi, ikinci el satışları başladı. Şöyle bir örnek vereyim. 405 -437 bin liraya sattığımız daireler şu anda ikinci elde 550-600 bin liraya yükseldi. 12.12.2012 tarihinde teslim edeceğiz. Bu tarih ilk etapta reel görülmemişti ama şu anki hızımızı görünce insanlar ikna oldular. 20-21 ayda bitirmiş olacağız" şeklinde konuştu.

Projenin satış gelirinin 300 milyon lira olarak hesaplandığını, bu anlamda İzmirdeki satış değeri en yüksek proje olduğunu dile getiren Yeşil, "İzmirin en hızlı ilerleyen projesi aynı zamanda. Şantiyemizde 7 tane kule vinç diktik. 600-650 işçiyle çalışıyoruz. İnşaatın hızlanması için hidrolik pompalar getirdik. Bunlar da İzmirde ilk kez kullanılıyor" dedi. Yeşil, Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımı modeliyle hayata geçirilen projenin İzmirin en yüksek hasılatlı projesi olduğunu sözlerine ekledi.

AA