Çukurova Balkon

Paylaşılamayan miras derdine çözüm!

Paylaşılamayan miras derdine çözüm! Paylaşılamayan miras derdine çözüm!

Miras kalan, hisseli ve boşanma nedeniyle ortaya çıkan gayrimenkul paylaşım sorunları, mal paylaşımıyla ilgili ihtilaflar artık mahkemeye başvurmadan ve arada kırgınlık oluşmadan kısa sürede çözülüyor...


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Türkiye’de anlaşmazlıklar en çok miras paylaşımında yaşanıyor. Bu nedenle kardeş kardeşe dahi düşman olabiliyor.  Bunun yanında hukuki sürecin uzun yıllar alması paylaşılacak maldan bu süre içinde elde edilebilecek kârı ve kazanımı yok ediyor.

MADDİ KAYBI DA VAR

Posta Gazetesi'nde yer alan habere göre; örneğin; gayrimenkulle ilgili ihtilaf (anlaşmazlık) varsa kira alınamıyor, paylaşım yapılamıyor, mülkün üzerine çivi dahi çakılamıyor. Çünkü mahkeme tedbir koyuyor. Avukat vekalet ücreti, bilirkişi ücreti, gayrimenkulü kullanamamaktan doğan zarar, satılamadığı için kaçan fırsatlar ve kira kaybı cabası... İşte bu kayıpların önüne geçmek artık mümkün.
 

MAHKEMESİZ ÇÖZÜM

Miras kalan mülkler, hisseli gayrimenkuller, anlaşmazlıklar artık mahkemeye başvuru yapmadan çözülüyor. Bunun da çaresi işçi-patron anlaşmazlığını çözmek için 1 Ocak 2018 itibarıyla devrede bulunan ‘arabuluculuk’ müessesesi oluyor. Adliyelerde yer alan arabuluculuk bürolarına başvurarak avukat arabulucu ile irtibata geçebiliyor.
 

TEMYİZ EDİLEMİYOR


 Arabulucular arasında mülk paylaşımı hakkında anlaşma metni hazırlanıyor. Bu metin uzlaşmaya dayalı olduğu için temyiz edilemiyor. Davası mahkemede sürenlerin de başvuru yaptığı arabulucular anlaşmazlığı kısa süre içerisinde çözüyor. Miras kavgasına arabuluculukla son verildiğini söyleyen Avukat Arabulucu Filiz Metin yaşanan örnek bir olayı şöyle anlattı:
 

UCUZA SATIŞ ENGELLENDİ

 “Bir çiftin oldukça değerli 1 adet gayrimenkulü ve üzerinde bir fabrikaları vardı. Bu çift yaşanan bir kazada aynı anda vefat ettiler. Geride kalan 3 mirasçısı o gayrimenkulü ve üzerindeki fabrikayı işbirliği içinde yönetemediler. Bu aşamada aslında avukatlık hizmeti için tarafımıza başvurulması üzerine, yalnızca arabuluculuk toplantısı ve 1.5 aylık bir sürede yapılan müzakereler ardından taraflar arasında anlaşma sağlanarak, gayrimenkulün (malvarlığının) düşük bir bedelle satışı engellendi, tarafların şahsi beklentileri de dikkate alınarak, tüm tarafların sonuçtan mutlu olduğu bir çözüm üretildi.
 

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?


 Gayrimenkul paylaşımı için arabulucuya başvuru yapılıyor.
 
Gayrimenkulün piyasa değeri, imar ve tapu durumu araştırılıyor.
 
Tarafların talepleri ayrı ayrı dinleniyor ve raporlanıyor.
 
Gayrimenkulün nasıl paylaşılacağı bir anlaşma metni ile düzenleniyor.
 
Söz konusu anlaşma metni (tutanak) mahkemede şerh ettiriliyor.
 
Şerh ettirilen metin mahkeme (ilam) hükmünde oluyor.
 
Uzlaşmaya dayalı olduğu için temyize gidilemiyor.
 

BABA YADİGARI SATILMADI KIRGINLIK OLMADI

Paylaşılan bir malın piyasa değerinden çok manevi değeri ön plana çıkabiliyor. Çocuklar aynı anda o malı talep edebiliyor. Bu nedenle de ciddi tartışmaların yaşandığını görüyoruz. Arabulucu Filiz Metin bu konuda da şu yaşanmış olayı şu şekilde anlattı: “Vefat eden babanın gençliğinden beri özenle sakladığı, maddi değer olarak düşük bir aracı (baba yadigarı) edinme isteği mirasçılar arasında tartışma konularından biri haline gelmişti. Taraflardan ikisi de bu aracı ısrarla istiyordu ve ‘Bu araçta anılarım var’ diyordu. Arabuluculuk toplantısında aracın her yıl biri tarafından kullanılması konusunda anlaştılar. Böylece baba yadigarı satılmadı ve taraflar çözümden memnun kaldı. En önemlisi mahkemelik olmadıklarından aralarında bir kırgınlık oluşmadı.”