Perşembe Pazarı'nı Kültür Merkezi yapmaya talip var!

Perşembe Pazarı'nı Kültür Merkezi yapmaya talip var!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Karaköy'ü kültür ve turizm merkezi yapma girişimleri 1970'lerde başladı. 40 yıllık projeyi hayata geçirmeye talip olanlar var!

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

İlk olarak Haliç kıyısındaki Perşembe Pazarı'nın sahil kesimindeki bin 600 dükkan yıkıldı. Hala tamamlanamayan projede, yıkılan yerlere park yapıldı, parkı ise akşamcılar istila etti. Galata Perşembe Pazarı Sanayi ve İşadamları Derneği (GAPSAİD) Başkanı Celal Ramazanoğulları, açılan birçok ticaret merkezine karşın Perşembe Pazarı'nın canlılığını hala koruduğunu belirtti. Ramazanoğulları, "Öyle ki Galata Vergi Dairesi 2006 kayıtlarına göre, pazar esnafı yaklaşık olarak 500 milyon YTL vergi ödedi" dedi.


200 BİN KİŞİ EKMEK YİYOR


Ramazanoğulları, GAPSİAD olarak Galata ve Perşembe Pazarı projesinin, ilgili Belediyeler, Üniversiteler, şehir planlamacıları ve Mimarlar Odası'nın katkılarıyla hakkaniyet çerçevesinde hep birlikte İstanbul'a yakışır şekilde düzenlenerek, uygulanmasını istediklerini dile getirdi. Perşembe Pazarı'nın yıkılıp kültür ve turizm merkezi olması halinde, kendilerinin bunu yapmaya talip olduklarını söyleyen Ramazanoğulları, şöyle devam etti: "Karaköy turizme açılmalı. Esnaf da bunu istiyor. Biz Perşembe Pazarı'nda ticaret yapan esnaflar olarak turizm işletmeciliğine de hazırız. Ama turizm merkezine yönelik yapılacak çalışmalarda tüccarların mağdur edilmemesi gerekiyor. Eğer burada bilet satılacaksa biz satalım, otel kurulacaksa yine biz işletelim. Aksi halde bizleri buradan çıkarıp başkalarına rant sağlamak adalet değildir."


EMLAK FİYATLARI FIRLADI


Perşembe pazarında faaliyet gösteren 14 bine yakın firmanın bulunduğunu kaydeden Ramazanoğulları, "Çalışanların ailelerini de hesaba katarsak burası 200 bin kişinin ekmek kapısıdır" diye konuştu. Perşembe Pazarı'ndaki emlak fiyatlarındaki artışa da dikkat çeken Ramazanoğulları, kiraların bin YTL'den başlayarak caddeye yaklaştıkça 15 bin YTL'ye kadar çıktığını belirtti. Metrekaresi 20 bin dolar olan yerlerinde buluduğunu vurgulayan Ramazanoğulları, bu durumun projenin hızlanmasına neden olduğunu


(Bugün) 
 
 

pus