Batman Şenay Aybüke Yalçın Kültür Merkezi 9 Haziran'da hizmete açılacak!

Batman Şenay Aybüke Yalçın Kültür Merkezi 9 Haziran'da hizmete açılacak!şehit edilen müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın'ın adıyla Batman Kozluk'ta inşa edilen kültür merkezi vefatının 4. yılında hizmete açılacak.


Batman Kozluk'ta 9 Haziran 2017 tarihinde PKK'lı teröristlerin haince gerçekleştirdiği saldırısı sonrasında şehit edilen müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın'ın adı, Çorum Belediyesi tarafından yapılan kültür merkezine verilecek.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, yaptığı yazılı açıklamasında, Balıkesir Edremit'te mezunlar derneği tarafından Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Anadolu Lisesi'nin isminin değiştirildiği iddialarına tepki verdi. 

 Batman Şenay Aybüke Yalçın Kültür Merkezi 9 Haziran

Mezarlığı Çorum Osmancık'ta olan şehit öğretmenin isminin okulun isminden silinmeye çalışılmasının doğru olmadığından bahseden Aşgın, şunları söyledi:

"Edremit Anadolu Lisesi'ne şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın adı veriliyor ve orada mezunlar derneği ayağa kalkıyor. Edremit Anadolu Lisesi olan ismin Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın olmasına itiraz ediyorlar. İtiraz ederken de büyük bir hadsizlik yapıyorlar. 'Hiç kimsenin bedavadan nam salmasına müsaade etmeyiz' diyorlar. Biz de hiç kimsenin şehitlerimize bu şekilde ifade kullanmasına müsaade etmeyiz. Çorumlular olarak Aybüke öğretmenimize ve onun şehitlik değerlerine sahip çıkıyoruz, Aybüke öğretmenimizin okuldan isminin kaldırılması için yapılan girişimleri şiddetle kınıyoruz."

 Batman Şenay Aybüke Yalçın Kültür Merkezi 9 Haziran

Şehit öğretmenin ismini Gülabibey Mahallesi'nde yapımı tamamlanma aşamasına gelen kültür merkezinde yaşatacaklarından bahseden Aşgın, şu ifadeleri kullandı:
"Aybüke öğretmen, 9 Haziran 2017'de şehit oldu. Biz de 9 Haziran 2021'de kültür merkezimizin açılışını yapıyoruz. Kültür merkezimizin ismini Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Mahalle Kültür Merkezi olarak belirledik. Şehit öğretmenimizin ismini Çorum'da ilelebet yaşatacağız. Hiç kimse şahadete, şehitlerimize, Aybüke öğretmene ve şehit olan diğer öğretmenlerimize de dil uzatamayacak. Çorumlular olarak hem hemşehrilerimize hem şehitlerimize sahip çıkacağız ve onların adlarını inadına yaşatmaya devam edeceğiz."