Peşin parası olmayan ev hayalini Merkez'e kilitledi

Peşin parası olmayan ev hayalini Merkez'e kilitledi

Merkez Bankası'nın faiz toplantısına kilitlenen bankalar, şimdiden konut kredisinde oranları indirmeye başladı. Faiz indirimi kararı çıkarsa, bankaların yarışı kızışacak.


Merkez Bankası'ndan beklenen faiz indirimi, bankaların konut kredisi faiz oranlarını 1.28'e kadar düşürdü. Anadolubank'ın konut kredisi faizlerini yüzde 1.28'e indirmesinin ardından, Akbank da yüzde 1.31'e çekti. Önümüzdeki hafta yapılacak olan Merkez Bankası'nın faiz toplantısına kilitlenen bankaların, toplantıdan indirim kararı çıkması durumunda büyük bir faiz indirimi yarışına girmesi bekleniyor. Akbank Bireysel Bankacılık Pazarlama Bölüm Başkanı Cem Muratoğlu, şu andaki konut kredisi faiz oranlarının sektöre çok fazla hareketlilik getireceğini beklemediğini belirterek, "Merkez Bankası'nın ikinci faiz indirimini görmeden çok iyimser olmaya gerek yok" dedi. Merkez'in faiz indirimlerini yansıtmaya devam edeceklerini vurgulayan Muratoğlu, sektördeki büyük hareketliliğin ise faizin yüzde 1'in altına inmesiyle gerçekleşeceğini söyledi.


% 1'in altı seneye


Muratoğlu, 2008 sonuna kadar bu oranı görmenin zor olduğunu dile getirdi. Son 3 yılda yaklaşık 85 bin konut kredisi kullandırdıklarını anlatan Muratoğlu, "Yıl başından bu yana yaklaşık 1.5 milyar YTL değerinde 25- 30 bin konut kredisi verdik" dedi.


(Takvim)