02 / 07 / 2022

Pınar Süt Urfa'da 100 milyon lira yatırımla fabrika kuruyor!

 Pınar Süt Urfa'da 100 milyon lira yatırımla fabrika kuruyor!

Yaşar Holding’e bağlı Pınar Süt, Şanlıurfa ve çevresinde hayvancılığın gelişimine katkı sağlayacak önemli bir yatırıma imza atıyor. Şirket Şanlıurfa’da 100 milyon lira yatırımla 5 bin aileye ekmek kapısı olacak bir fabrika kurma kararı aldıYeni teşvik sisteminden cesaret alan Yaşar Holding, yatırım için yönünü Güneydoğu’ya çevirdi. Holdinge bağlı Pınar Süt,  İzmir  ve Eskişehir’den sonra 3’üncü fabrikasını Şanlıurfa’da kuracak. Şanlıurfa OSB’de kurulacak fabrika 100 milyon liraya mal olacak ve 250 kişiye istihdam sağlayacak. Bölgede süt hayvancılığının gelişimine önemli bir katkı sağlaması beklenen fabrikanın ayrıca hammadde temini, satış, nakliye, ambalaj üretimi gibi alanlarla beraber dolaylı olarak 5 bin aileye ekmek kapısı olması bekleniyor.


2013’te üretime geçecek


Yeni yatırım planlarını ve holdingin hedeflerini İzmir-Çeşme Altınyunus tesislerinde düzenlediği bir basın toplantısıyla açıklayan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı “1973 yılında kurulan ve Türkiye’de modern süt sanayiinin kurucusu Pınar Süt olarak üçüncü fabrikayı Şanlıurfa’da kurmaya karar verdik. Bu yıl içinde temel atıp 2013 yılında üretime geçeceğiz. 100 bin metrekare alan üzerine kurulacak fabrikada yılda 180 milyon litre süt işlenecek. Böylece Pınar Süt’ün 3 fabrikada toplam kapa-sitesi 900 milyon litreye çıkacak” dedi. Fabrikanın 250 kişiye istihdam sağlamanın yanında Şanlıurfa ve çevre illerinde 5 bin aileye de gelir getireceğini anlatan Yiğitbaşı “Şanlıurfa Pınar Süt’ün yeni üssü olacak. Çevre illere ve ülkelere satış yapılacak” dedi.


Teşvik sistemi cesaretlendirdi


Yiğitbaşı, ilk etapta süt, yoğurt, ayran gibi süt ve sütlü ürünlerin üretileceği fabrikanın, başta Şanlıurfa olmak üzere çevre il ve ilçelerde yapacağı süt alım, veterinerlik, suni tohumlama yöntemleri, çiftçi eğitimleri gibi çalışmalarla bölge sütçülüğünü geliştireceğini de söyledi. Toplantıda yeni yatırım kararıyla ilgili bilgi veren Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş ise “Bu kararı yeni teşvik sistemi açıklanmadan önce vermiştik. Teşvik iyi geldi. Cesaretlendirdi” dedi. Yapacakları yatırımı bölgesel kalkınma modeli olarak algıladıklarını söyleyen Aktaş, Şanlıurfa OSB’de yatırım yapmak isteyen çok sayıda yatırımcı gözlemlediklerini belirterek, 6. Bölge’deki teşviklerin önemli olduğunu anlattı.


Yaşar Holding’in hedefi 5 yılda 500 milyon liralık yatırım


Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı ve İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş ile grup başkanlarının da katıldığı bilgilendirme toplantısında holdingin hedefleri de paylaşıldı. Toplantıda verilen bilgiye göre, 6’sı halka açık 20 şirket, 18 üretim tesisi ve 7 bin çalışanı bulunan Yaşar Holding, 5 yılda 500 milyon lira yatırım yapmayı planlıyor. İdil Yiğitbaşı, 5 yılın sonundaki ciro hedeflerinin ise 7 milyar lira olduğunu söyledi. Yiğitbaşı, son 2 yılda ortalama yüzde 15 büyüyerek 3 milyar ciroya ulaştıklarını, ciroda bu yıl sonu hedeflerinin ise 3.4 milyar lira olduğunu belirtti. Mehmet Aktaş ise yapacakları 500 milyon liralık yatırımın ağırlığının gıda ve içecek sektörüne olacağını belirterek, “Yıl sonu ihracat hedefimiz ise 165 milyon dolar” dedi. Boyada son iki yılda yüzde 100’ün üzerinde büyüme yakaladıklarını anlatan Aktaş “En yenilikçi marka olma özelliğimizi koruyoruz. 95 kişilik Ar-Ge çalışanımız var. Yatırımlarımızın yüzde 2’sini Ar-Ge harcamalarına ayırıyoruz” diye konuştu.


Kar amacı gütmeyen"Pınar Enstitüsü" geliyor


Sektöründe birçok ilke imza atan Pınar Süt, yakında Pınar Enstitüsü’nü de hayata geçiriyor. Düzenlediği basın toplantısında Pınar Enstitüsü’nü kurma kararı aldıklarını açıklayan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı “Bu enstitü kâr amacı gütmeyen bir yapıya sahip olacak. Sağlık profesyonelleri, kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ile ilişkiler kurarak, dengeli ve sağlıklı beslenme, güvenli-kaliteli gıda üretimi, güvenilir gıdaya ulaşım, etik üretim konularında projeler yürütecek, yürütülen projelere destek verecek. Pınar Enstitüsü, resmi kurumlar, üniversiteler, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve AB destekli projelerde de yer alacak” dedi. Yiğitbaşı, enstitünün Yaşar Üniversitesi bünyesinde oluşturulacağını belirterek, direktörün atandığını anlattı.


Star