03 / 07 / 2022

Piyasalar karışacak! Yüklü faiz artışına hazır mısınız?

Piyasalar karışacak! Yüklü faiz artışına hazır mısınız?

Gelecek dönemdeki Merkez Bankası'nın hesaplayacağı faiz oranı hakkında açıklamalar yapan Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, dolar kurunun dalgalanması sonucunda piyasaların karışacağından bahsetti.Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, dolar kurunun dalgalanması sonucunda "yay fazla gerilldi, aman dikkat" dedi. Aktaş, gelecek dönemdeki Merkez Bankası'nın hesaplayacağı faiz oranı hakkında şu açıklamalarda bulundu: "Çok yüklü bir faiz artışı gelirse kimse şaşırmasın." Alaattin Aktaş, 2021 senesi Eylül ayı'ndan bu zamana kadar ekonomi alanında yapılan yorumların ve eleştirilerin sonucunda devletin seçime giderken yaptığı 'ölümü gösterip, sıtmaya razı etmek' politikası olduğunu belirtti. 

"Haber3com'da yer alan habere göre;  Aktaş, "Faizi düşürenler olacakları bilmiyor muydu?" diye soru sorarken "16 Aralık’ta faizi indirdikten sonra kur yükselmeye devam ederken, 19 Aralık Pazar günü bile faizin daha da düşeceğini söyleyerek kurun biraz daha tırmanmasına yol açtık. Belki de sağladık demek daha doğru! 19 Aralık’ta bunları söyledikten, adeta kur artışının önemli olmadığını ima ettikten sonra ne diye tutup ertesi gün, yani 20 Aralık’ta kur korumalı mevduat uygulamasıyla kuru aşağı çekmeye çalıştık. Öyle ya son faiz indiriminin yapıldığı 16 Aralık’ta 15 dolayında bulunan dolar kurunu bu düzeyden 12-13’e indirmek mi daha çarpıcı olurdu, yoksa 18 aşıldıktan sonra 12-13’e inilmesi mi daha çarpıcı oldu" ifadelerini kullandı. 

Piyasalar karışacak! Yüklü faiz artışına hazır mısınız?

Alaattin Aktaş, "Takvim sanki şöyle oluşturulmuş gibi görünüyor... Nisana kadar bu şekilde idare ederiz. Nisandan sonra turizm gelirleriyle döviz arzı artar, rahatlarız. Sonbahar geldiğinde normal zamanında yapılacak seçime artık artık dokuz ay kalmıştır. Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığı konusunda sorun çıkarsa Meclis erken seçim kararı alır ve Erdoğan’a böylece bir kez daha aday olma yolu açılır, yani seçim hazirandan önce yapılır. Bu durumda sıra son hamleye gelir. Biraz da seçim takvimine bağlı olarak o son adım atılır: 'Biz Türkiye’yi dünyadan soyutlayamayız, bugünün şartları farklı, her ne kadar faize karşıysak da Türkiye’nin bugünkü menfaatlerini gözeterek istemesek de faiz artışına gidiyoruz...' Böyle bir gerekçe üretir ve politika faizini çok yüklü oranda, en az 10 puan, hatta belki daha fazla artırırız." dedi.

Bitcoin yatırımcıları dikkat! Risk almak istemeyen kar satışa yöneldi!

Dolar ve Euro'da son durum!

Bitcoin yükseliş dönemine geçiyor!

JP Morgan, Bitcoin için adil fiyatını belirledi!

2022'de emlakta ne prim yapacak? Ne prim yapmayacak?

Emlakta 2022 nasıl geçecek?Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.