01 / 07 / 2022

Ray Sigorta konut sigortası oranını artırmayı hedefliyor!

Ray Sigorta konut sigortası oranını artırmayı hedefliyor!

Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan yaptığı açıklamada, "Ray Sigorta olarak müşterilerin ihtiyaçlarına dokunan çözümlerle bu ürünle ilk tanışma oranını artırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, konut sigortası ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, konut sigortası penetrasyon oranının henüz istenilen seviyelerin altında olduğunu dile getirdi. Koray Erdoğan, şunları söyledi: “Penetrasyon düşük olsa da konut sigortası yaptıran müşterilerimizin büyük bir kısmının yıl sonunda poliçelerini yenilediklerini görüyoruz. Ray Sigorta olarak müşterilerin ihtiyaçlarına dokunan çözümlerle bu ürünle ilk tanışma oranını artırmayı hedefliyoruz.” 

Ray Sigorta tarafından yapılan açıklamada, bugünün dünyasının pek çok yeni riski de beraberinde getirdiği ve dijitalleşme trendine, son iki senede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının getirdiği yeni gelişmelerin de eklenmesiyle iş hayatı ve çalışma koşulları artık değiştiği belirtildi.

Ray Sigorta'nın yaptığı açıklamada ülkede birçok şirket süresiz şekilde ya uzaktan ya da hibrit çalışma modeline geçildiğini ve yaşanan bu değişim konutların olası risklere karşı güvence altına alınmasını daha da önemli duruma getirdiği bildirildi. Konut sigortası da konutlardaki güven ve huzurun anahtarı konumunda yer alıyor.

Ray Sigorta konut sigortası oranını artırmayı hedefliyor!

Ray Sigorta'nın açıklamasının devamı şu şekilde:

"Bir konutta, istatistiksel olarak en çok su tesisatından ve izolasyon eksikliğinden kaynaklı hasarlara rastlanıyor. Konut sigortası ise genel kanının aksine sadece ev sahiplerinin değil, kiracıların da evlerini pek çok riske karşı koruma altına alıyor.

Konut sigortası, evin yanı sıra konutta bulunan eşyaları da yangın, hırsızlık, su baskını, deprem gibi risklere karşı koruma altına alıyor. Evde bulunan elektronik eşyaların voltaj dalgalanması veya düşme kırılma sonucu zarar görmesi durumunda oluşacak maddi kayıplardan, iç-dış cephe camları dâhil, duvara ya da mobilyaya sabit cam malzemeleri, elektrikli ocakların cam yüzeyleri ve kapaklarının zarar görmesi durumunda oluşacak maddi zararlar da poliçe kapsamında karşılanıyor.

Diğer yandan komşulara, mal sahibinin kiracıya ve kiracının mal sahibine karşı neden olabileceği yangın, dahili su, duman kaynaklı maddi kayıplar da teminat altına alınıyor.

Ray Sigorta konut sigortası oranını artırmayı hedefliyor!

- İklim değişikliği kaynaklı hasarlar her sene artmaya devam ediyor

İklim değişikliğinin etkileri, her yıl daha da şiddetlenerek kendini gösteriyor. Türkiye'de son iki yılda meydana gelen felaketler, küresel ısınmaya bağlı olarak hava olaylarının ne boyutta sorunlara yol açabileceğini gösteriyor. Mevsim içindeki en düşük ve en yüksek sıcaklık makasının açılması, gerçekleşen yağış, fırtına ve yangın gibi olayların etkisinin daha şiddetli olmasına neden oluyor.

Bu yıl, Batı Karadeniz'de meydana gelen sel ve su baskını olaylarında Kastamonu, Sinop ve Bartın illerinde 82 kişi hayatını kaybetti, 228 kişi de yaralandı. Yine bu yıl Türkiye'nin kıyı kesimlerinde, 15'i büyük olmak üzere çıkan 299 orman yangını da 8 vatandaşın hayatını kaybetmesine neden oldu. Afet bölgelerinde ortaya çıkan maddi hasar ise 200 milyon lirayı geçti. Yangın ve su baskınlarını sigorta korumasına alan konut sigortaları bu noktada çok önemli bir işlev üstleniyor."

- 'Konut sigortası yaptıran müşteriler poliçelerini yeniliyor

Ray Sigorta tarafından yapılan açıklamada görüşleri yer alan Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan konuyla ilgili olarak “Büyük bir özenle kendimiz ya da ailelerimiz için kurduğumuz yuvalarımızı beklenmedik hasarlara karşı güvence altına alan konut sigortaları günlük hayatın devamlılığını sağlamak açısından büyük önem taşıyor.” dedi.

Konut sigortalarının yalnızca hasar oluştuktan sonra değil, acil çilingir ihtiyacında veya tesisat işçiliği gerektiren anlarda da yardıma koştuğunu dile getiren Erdoğan, poliçelerle beraber sunulan kombi temizliği, halı yıkama ve klima bakımı gibi birçok ücretsiz asistans hizmetleriyle hem sağlığın hem de konforun garanti altına alındığını söyledi.

Ray Sigorta konut sigortası oranını artırmayı hedefliyor!

Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan şunları söyledi:

“Türkiye geneline baktığımızda, deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde DASK zorunlu bir sigorta olmasına karşın yüzde 59 seviyesinde. Burada koruma açığıyla beraber ciddi bir bilinirlik sorunu olduğunu görüyoruz. Elimizdeki veriler konut sigortasında yenileme oranlarının 2021’in ilk 10 ayında yüzde 67 oranında olduğunu gösteriyor. Demek ki konut sigortası yaptıran vatandaş bundan memnun kalıyor. Konut sigortasında penetrasyon oranı henüz istenilen seviyelerin altında. Penetrasyon düşük olsa da konut sigortası yaptıran müşterilerimizin büyük bir kısmının yıl sonunda poliçelerini yenilediklerini görüyoruz. Ray Sigorta olarak müşterilerin ihtiyaçlarına dokunan çözümlerle bu ürünle ilk tanışma oranını artırmayı hedefliyoruz.”

Kiracılar konut sigortası alabilir mi?

Koray Erdoğan, konut sigortasıyla ilgili olarak şunları smyledi:  'Bu sigorta ürünü ile ister kiraladığınız ister kendinize ait konutunuzda bir risk meydana geldiğinde değerli eşyalarınızı, elektronik ürünlerinizi, komşularınıza ya da mal sahibinize verebileceğiniz zararları, hatta olası bir depreme karşı eşyalarınızı teminat altına alabiliyorsunuz.”

Ray Sigorta olarak farklı segmentte olan müşterilerin konut sigortasıyla ilk temasını sağlamaya çabaladıklarını kaydeden Erdoğan, 'Yapılan global araştırmalar, yeni nesil tüketicilerin sadeliği sevdiğini, bu sebeple standart ürünlere yatkın olduğunu ama aynı zamanda esneklik sağlayan ve kişiselleştirilebilir ürünleri de tercih ettiğini gösteriyor. Yeni konut sigortası ürünümüzle hem teminatlarla hem de asistans hizmetleriyle yeni bir sigorta anlayışı ortaya koyacağız.” diye konuştu.

Yapılan açıklamadaki bilgilere göre, Zorunlu Deprem Sigortası’nda depremin binalarda doğrudan neden olduğu maddi zararlarla deprem sonucu yaşanan tsunami, yangın, infilak veya yer kayması sebebiyle meydana gelecek yine yalnızca binalardaki maddi zararlar sigorta bedeli dahilinde belirli limitler çerçevesinde Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından teminat altına alınıyor. 

Ray Sigorta Evim Saray Sigortası'nda, 'Konut Adaptasyon Teminatı' da mevcut. Merak edilen  Bu 'Konut Adaptasyon Teminatı' dahilinde sigortalı ya da kendisi ile beraber poliçe kapsamındaki taşınmazda ikamet eden aile bireylerinin, poliçe süresi içinde tekerlekli sandalye kullanmasını gerektirecek durumlarda konutta yapılması gereken adaptasyon masraflarını, poliçe limitleri kapsamında karşılıyor.

Konut sigortası ve DASK arasındaki fark ne?