29 / 06 / 2022

Rayiç bedel ne işe yarar?

Rayiç bedel ne işe yarar?

Rayiç bedel, taşınmaz malların değerini gösteren bedel olarak nitelendiriliyor. Rayiç bedel, güncel piyasa koşullarına göre belirleniyor. Peki, rayiç bedel ne işe yarar?Rayiç bedel ne işe yarar?

Rayiç bedel, taşınmaz malların değerini gösteren bedel olarak nitelendiriliyor. Rayiç bedel, güncel piyasa koşullarına göre belirleniyor. 


Rayiç bedel; piyasa değeri ve emlak vergisi bedelini baz alan değer olmak üzere iki şekilde karşımıza çıkıyor. Peki, rayiç bedel ne işe yarar?


Rayiç bedel, satışa konu olan konutun satış bedelini belirlemede kullanılıyor. Taşınmaz satış bedeli rayiç bedelden düşük olamıyor.


Konutun rayiç bedeli, gayrimenkulün türüne göre defterdarlıklar veya mal müdürlükleri tarafından tespit ediliyor. Belirlenen bu bedel doğrultusunda ise, gayrimenkul satışları yapılıyor.


Konutun şehir içinde veya dışında bulunması rayiç bedeli belirleyen önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin, şehir içindeki aynı özelliklere sahip bir konutun rayiç bedeli, şehir dışındaki konuttan daha yüksek oluyor.


- Önemli konut projeleri,

- Alışveriş merkezleri, 

- Dükkanlar, 

- Eğlence merkezleri 

- Eğitim merkezleri,

- Merkezi lokasyon,

- Yaşayan nüfusun sosyo–ekonomik durumu. Rayiç bedel tespit tutanağı!
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com