REDEVCO, Türkiye'deki ilk 6 projesi için startı verdi

REDEVCO, Türkiye'deki ilk 6 projesi için startı verdi

Dünya çapında 7 milyar Avro değerinde emlak portfoyüne sahip olan Hollanda merkezli gayrimenkul şirketi REDEVCO, Türkiye'yi de yatırım ağına dahil etti. Türkiye'de ilk aşamada 1 milyar Avro'yu aşan yatırım planlayan şirket; İstanbul, Ankara, Edirne, Manis

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Avrupa'nın en büyük gayrimenkul şirketlerinden REDEVCO, Türkiye'deki yatırımlarına beş şehirdeki 6 farklı projeyle başladı.  Ankara  ve Erzurum'da birer alışveriş merkezinin temelini atan şirket; Edirne'de bir, Manisa'da ise iki alışveriş merkezi için de arsa alımını ve ön anlaşmalarını tamamladı. Istanbul'un Ümraniye semtinde bir iş merkezi satın alan REDEVCO, önümüzdeki yıllarda Türkiye'de 1 milyar Avro'nun üzerinde yatırım yapmayı planlıyor.

Redevco'nun yatırım planlarıyla ilgili bilgi vermek üzere Türkiye'ye gelen REDEVCO Europe COO'su ve Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi'nin Avrupa Kurulu Başkanı Jaap Gillis, Avrupa'da 20 ülkede faaliyet gösteren REDEVCO'nun Türkiye'de gayrimenkul inceleme çalışmalarına Mayıs 2006'da başladığını belirtti. REDEVCO'nun yatırım yaptığı şehirlerde toplum ve ekonomi için katma değer yaratmayı hedeflediğini söyleyen Gillis, bu nedenle şirketin seçici davrandığını ve çevre odaklı projeler yürüttüğünü belirtti.

REDEVCO Türkiye Genel Müdürü Patrick van Dooyeweert ise, Ankara ve Erzurum'da inşa edilen ve satın alınan gayrimenkullerin işletmesini de REDEVCO'nun üstleneceğini açıkladı. Patrick van Dooyeweert, mevcut projelerin toplam kiralanabilir alanının 175 bin metrekarenin üzerinde olduğunu ve en azından 4 bin kişilik istihdam yaratacağını belirtti. Halihazırda 6 yeni projenin daha tasarım ve geliştirme aşamasında olduğunu aktaran van Dooyeweert, REDEVCO'nun büyük şehirlerdeki portföyünü perakende odaklı olarak genişleteceğini, ayrıca iş ve ofis merkezlerinin de büyüme planları kapsamında yer aldığını söyledi.

Ankara'da yeni bir Gordion doğuyor

REDEVCO'nun Ankara'da Eskişehir yolu üzerinde Çayyolu mevkiinde inşa edeceği Gordion Alışveriş Merkezi'nin 2009 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanıyor. Mimari tasarımını dünyaca ünlü Chapman Taylor şirketinin yaptığı Gordion, adını Ankara'nın güneybatısındaki antik ve mitolojik kentten alıyor. 50 bin metrekare kapalı alana sahip olacak merkezde 200'e yakın mağazanın yanı sıra hipermarket ve sinema ile 2 bin araçlık otopark bulunması planlanıyor. Çevre dostu bir bina olarak inşa edilen Gordion'un kojenerasyon tesisiyle kendi enerjisini karşılaması amaçlanıyor. Gordion'un gelişmekte olan Çayyolu ve çevre semtlerinde oturanların yanı sıra Ankara'daki üniversitelerde okuyan öğrenciler için de çekim merkezi olacağı tahmin ediliyor.

REDEVCO'nun Erzurum'da inşasına başladığı alışveriş merkezinin 30 bin metrekarenin üzerinde kiralanabilir alana sahip olması ve 2009 yılının başında açılması planlanıyor.

REDEVCO'nun Manisa'da inşa edeceği iki alışveriş merkezinden biri 55 bin metrekare kiralanabilir alanı ile Ege Bölgesi'nden en büyük projelerden birini oluşturuyor. İkincisinin 17 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olması planlanan alışveriş merkezlerinin inşasına 2008 yılının ilk aylarında başlanması ve 2009 yılında tamamlanması planlanıyor.

REDEVCO HAKKINDA

COFRA Holding'in bir iştiraki olan REDEVCO, Avrupa'daki en büyük gayrimenkul portföylerinden birine sahip bulunuyor. Avrupa'da 20 ülkede faaliyet gösteren şirket, Avrupa'nın büyük şehirlerindeki önemli lokasyonlarda perakende emlakları geliştiriyor ve yönetiyor. Halihazırda şirket portföyünde, aralarında ofis binaları ve lojistik merkezlerinin de yer aldığı ve toplam değeri 6,9 milyar Avro'yu aşan 800'den fazla emlak bulunuyor.

pus