08 / 06 / 2023

Rekabet Kurulu'ndan zincir marketlere uyarı yağdı! Uyarılara uymayanların ikinci bir şube açması yasaklanacak!

Rekabet Kurulu'ndan zincir marketlere uyarı yağdı! Uyarılara uymayanların ikinci bir şube açması yasaklanacak!

Rekabet Kurulu tarafından zincir marketlere özel üretilen ambalajlara dikkat ve açılışlar için mesafe uyarısı geldi. Uyarılara uymayanlara yaptırımlar uygulanacak.Rekabet Kurulu, zincir marketlere toplu açılışları için tedbir alınmasına yönelik uyarılarda bulundu. Yapılan uyarıda sektörde alıcı gücünün kötüye kullanılmasının engellenmesi için yeni düzenlemeler yapıldığı belirtildi. Aynı zamanda özel üretilen amblajlar konusunda da dikkat edilmesi gerektiği ve tüketicinin bilgilere kolayca ulaşması istendi. 

 Rekabet Kurulu ndan zincir marketlere uyarı yağdı! Uyarılara uymayanların ikinci bir şube açması yasaklanacak!

Rekabet kurulu zincir marketlere yönelik uyrılarını resmi sitesinden duyurdu. Bu duyuruya göre "Perakende Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Taslağı"nda yer alması gereken hükümlere ilişkin uyarılar şu şekilde belirtildi: "Kanun taslağında haksız ticari uygulamalara ilişkin, bozulabilir tarımsal ürünler ve gıda ürünleri bakımından 30 günü aşan ödemelerin, diğer tarımsal ürünler ve gıda ürünleri bakımından 60 günü aşan ödemelerin, bozulabilir gıdalarda kısa sürede yapılan iptal bildirimlerinin, alıcının tek taraflı sözleşme değişikliklerinin, kayıp ve bozuk mal riskinin tedarikçiye transferinin yasaklanması gerektiği düşünülüyor. 

Aynı düzenleme doğrultusunda, satılmayan ürünlerin iadesinin, listeleme, raf ve stok bedellerini tedarikçinin ödemesinin, promosyon, pazarlama ve reklam için tedarikçinin ödeme yapmasının yasaklanmasına veya bu hususlarda perakendecilerce ücret talep edilebilir" denildi. 

Peki mesafeye ve özel ambalaja ilişkin uyarıların içeriği nedir? Uyarılara uymayanlara nasıl bir yaptırım uygulanacak? 

https://www.ticarethaneistanbul.com/


Geri Dön