29 / 06 / 2022

Ressam Sanatçı Orhan Taylan'ın resim sergisi 1-30 Haziran'da Midtown'da!

Ressam Sanatçı Orhan Taylan'ın resim sergisi 1-30 Haziran'da Midtown'da!

Sanatçı Orhan Taylan, Haziran ayı boyunca yeni bir sergileme anlayışıyla Midtown’da olacak. Ressam Orhan Taylan’ın; kâğıt üzerine yaptığı eskiz ve desenlerin yanı sıra yağlıboya resimleri de 01-30 Haziran tarihleri arasında Midtown’da görülebilir...Sanatçı Orhan Taylan, Haziran ayı boyunca yeni bir sergileme anlayışıyla Midtown’da olacak. Ressam Orhan Taylan’ın; kâğıt üzerine yaptığı eskiz ve desenlerin yanı sıra yağlıboya resimleri de 01-30 Haziran tarihleri arasında Midtown’da görülebilir...


1941 yılında, Samsun’da doğan Orhan Taylan, Ressam Seniye Fenmen’in oğludur. Orhan Taylan, 1960 yılında Robert Kolej’ini, 1965 yılında ise Roma Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirmiştir. Roma’da öğrenim gördüğü dönemde yoğun bir kültür-sanat ortamının içinde bulunan sanatçı, 1968 yılında ilk kişisel resim sergisini İstanbul Belediye Resim Galerisi’nde açmıştır. 


İlk sergisini açmasından bu yana, resimleriyle sayısız sergide yer alan ve sanat yaşamını aktif olarak sürdüren ressam; “Orhan Taylan'ın eserleri dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli müzelerinde bulunmaz. Müzayedecilere resim vermez. Karma sergilere katılmaz. Türk resim sanatı seçkilerine adını katmamak için çabalayanlara aldırmaz. Yurtdışında sergi açarken, oralarda ünlenmek hevesine kapılmaz.” diye anlatır kendini. Sanatçı kendini karşıdan bir bakışla; “resimde ustalık geleneğini küçümsemez, gravür yapmaz, heykellerini çoğaltmaz ve resim öğretmenliğinin yaratıcılığa katkısı konusunda kuşkusunu saklamaz, resimlerin önemsenmesi için uçuk fiyatlar konması gerektiğine inanmaz ve resmini, akımlar içinde adlandırmaz.” şeklinde tanımlar.


1998 yılında, Kültür Bakanlığı teklifi ve Cumhurbaşkanı onayı ile “devlet sanatçısı” unvanı alan, sergilerinde resimleriyle birlikte zaman zaman heykellerine de yer veren ve aynı zamanda ölümsüz 1 Mayıs afişinin ressamı olarak bilinen Orhan Taylan’ın desen ve resim çalışmaları Haziran ayı boyunca Bodrum, Ortakent’te yer alan Midtown’da görülebilir. Sanatçı, eskiz ve desenlerinin yanı sıra yağlıboya eserleriyle de 01-30 Haziran tarihleri arasında yeni bir sergileme anlayışıyla Midtown’da olacak.


www.midtown.com.tr


www.facebook.com/midtownavm


www.twitter.com/midtownavm


www.instagram.com/midtownavm


http://midtown.com.tr/midtownmag/