Restorasyon olmazsa Kapalı Çarşı çökebilir

Restorasyon olmazsa Kapalı Çarşı çökebilir

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er aynı tehlikeyi dile getirdi: Esnafın kötü kullanımı nedeniyle Kapalı Çarşı her an çökebilir. Çarşı'da tadilat ve yenilenme yapılacak.İstanbul'un en önemli tarihi mekanlarından Süleymaniye'yi konu alan 'Şehir ve Medeniyet' başlıklı sempozyum dün başladı. Süleymaniye Camii külliyesindeki Darüzziyafe'de yapılan sempozyumun açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er'in yanı sıra, Prof. Semavi Eyice, Beşir Ayvazoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kültür, fikir adamı ve akademisyen katıldı.


ESNAF HOR KULLANIYOR


Sempozyumun ev sahipliğini yapan Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Kapalı Çarşı'nın içindeki esnafın kötü kullanımı nedeniyle çökme tehlikesi içinde olduğunu söyledi. Başkan Er, "Orada çalışan esnaf, maalesef çarşının yıkılması için ne gerekiyorsa yapmış. Zeminine girmiş, duvarına zarar vermiş. Çökme tehlikesi de var ayrıca. Kapalıçarşı'nın ihyasını için başlattığımız çalışma şu an Bakanlar Kurulu'nda görüşülmek üzere bekliyor" şeklinde konuştu


SÜLEYMANİYE'DE DÖNÜŞÜM PROJESİ 2008'DE BAŞLIYOR


Kapalı Çarşı'nın içindeki esnafın yer açma hırsı yüzünden taşıyıcı kısımlarının tahrip olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, "Bir tadilat ve yenilenme olacak. Herşeyden önce mekan dış etkenlerden kurtarılacak" dedi. Süleymaniye'yi eski canlılığına kavuşturmak için hazırlanan projenin son aşamaya geldiğini belirten Topbaş, Mart ayından önce somut olarak başlatılacağını söyledi. Süleymaniye'de yaşayan veya mülkü olan hiç kimsenin mağdur edilmeyeceğini belirten Başkan Topbaş, evini onarmak isteyen vatandaşların İl Özel İdaresi'nden maliyetin yüzde 60'ı kadar destek sağlayabileceğini, geri kalan yüzde 40'lık bölümü için de KİPTAŞ'tan kredi kullanılabileceklerini söyledi.


GÖKHAN YILMAZ