14 / 08 / 2022

Rize'nin yeni havalimanı bin günde tamamlanacak!

Rize'nin yeni havalimanı bin günde tamamlanacak!

Rize Milletvekili Hasan Karal, ''Havalimanın ihaleye hazır hale gelebilmesi için bütün dosyanın hazır hale gelebilmesi lazım. Projemizin imar planlarının durdurulmasından sonra arkadaşlarımızla çalıştık ve biz imar planlarıyla ilgili mahkemeler bitmeden bu işin ihale sürecini başlattık.''dedi.AK Parti Rize Milletvekili Hasan Kanıl, ziraat odası meclis üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda Rize Havalimanın ve lojistik merkez projelerinin son durumu hakkında bilgiler verirken, hazırlanacak çay kanunu hakkında meclis üyelerinin görüş ve fikrilerini dinledi. Karal, Ziraat Odası meclis üyeleriyle bir araya geldiği ziyarette bölgenin imar planlarının durdurulmasından dolayı havalimanı ihalesinin geciktiğini belirterek, Rize Havalimanı inşaatının bitirilme süresinin şartnamede bin gün olarak yer aldığını kaydetti. 

OVİT TÜNELİ TAÇLANDIRACAK 


Milletvekili Karal, Rize Havalimanın Rize'nin en önemli projelerinden biri olduğunu belirterek, "Biliyorsunuz Rize Havalimanını ihale tarihi kesinleşti. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanımızın da açıkladığı üzere 8 Eylül günü ihalesi yapılacak. 750 trilyonluk bir keşifle beraber ihaleye çıkıyor. 600 trilyonluk alt yapı ihalesi 8 Eylül günü yapılacak. Yani deniz dolgu ihalesi. 2017 yılının başında da üst yapının yani terminalin ihalesi yapılacak. Havalimanın bitirilme süresi ise şartnamede belirtildiği üzere bin gündür. Biz siyasi irade olarak Rize'mizin Ovit'ten sonraki en büyük projesi olan havalimanı projesini gerçekleştirmiş oluyoruz. 


Bundan sonra önümüze bakacağız. Önümüzde lojistik merkez projemiz var. Onunda proje ihalesini yaptık şu anda projesi yapıhyor.310 günlük bir proje süresi var. Projesi bittikten sonra önümüzdeki yıl yatırım programına gelebilmesi için bütün gücümüzle gayret göstereceğiz. Lojistiği de Ovit tüneliyle birlikte taçlandırdığımızda havalimanımız ve diğer yatırımlarla birlikte Rizemizi geleceğe hazırlamış olacağız" dedi. 


Rize Milletvekili Hasan Karal, bölgenin imar planlarının durdurulmasından dolayı havalimanı ihalesinin geciktiğini belirterek, "Daha önce açıklama yapmıştım. Haziran ayının sonuna doğru ihalesinin yapılacağını söylemiştim. Haziran sonunda ihalesini yapamadık çünkü maalesef bir sivil toplum kuruluşu mahkemeye başvurdu. Ve bölgenin imar planlarını iptal ettirdi. Havalimanın ihaleye hazır hale gelebilmesi için bütün dosyanın hazır hale gelebilmesi lazım. Bölgenin imar planları durduruldu. İmar planlarının durdurulmasından sonra arkadaşlarımızla birlikte adeta iğneyle kuyu kazar gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı arasında her gün mekik dokuduk ve biz imar planlarıyla ilgili mahkemeler bitmeden bu işin ihale sürecini başlattık. İki ay oradan kaybettik. " ifadelerini kullandı. Taka