15 / 08 / 2022

Roman Abramoviç’in New York’taki 3 binası için yenileme projesi reddedildi!

Roman Abramoviç’in New York’taki 3 binası için yenileme projesi reddedildi!

Dünyanın sayılı zenginlerinden olan Rus oligark Roman Abramoviç’in New York’taki emlak oyunu, Binalar Müdürlüğü ve Anıtları Koruma Komisyonu’na takılarak olumsuz yanıt aldı.Abramoviç’in geri çevrilen “yenileme” projesi ve öne sürdüğü argüman, Reza Zarrab’ın Boğaziçi’ndeki yalısında yaptıklarının ve yaptığı tarih katliamı savunmasının yanında devede kulak kalıyor.


KOMİSYON ‘DUR’ DEDİ


Abramoviç, geçen ay 78 milyon dolar ödeyerek, New York’ta Central Park’ın doğu tarafındaki bitişik 3 binayı satın aldı. İngiliz Kraliçesi Anne dönemi tarzında 1887-1889 yıllarında inşa edilen binaların birleştirilerek dev bir malikaneye dönüştürülmesi için Mimar Stephen Wang ve koruma uzmanı Ronda Wist görevlendirildi. 75’inci Sokak üzerindeki 11, 13 ve 15 numaralı binaların restorasyon ve yenileme projesi New York Belediyesi’ne sunuldu. 1923 yılında “neo-Federal” tarzında yapılan 11 numaralı binanın, 1897’de tasarlanan haline dönüştürülmesi önerildi.


Fakat, New York yönetiminin Binalar Müdürlüğü bu uygulamaya izin vermedi. ABD basınındaki haberlere göre, Anıtları Koruma Komisyonu ise projenin baştan sona yeniden düzenlenmesini talep etti. Komisyon üyelerinden Michael Goldblum, “Teklif, tek biçimliliğin aslına uygunluğa tercih edilmesini öngörüyordu” dedi.


7.8 milyar dolar servete sahip Abramoviç’in projesi gerçekleşseydi, dev bir teras, bronz ve camdan ön cephe, yeşil duvarlar, havuz, sauna, kütüphane, oturma-çalışma odası ve bir bahçe çardağı inşa edilecekti. 11 numaralı binanın çatısının ve giriş katının ise yıkılıp yeniden yapılması öngörülüyordu.Sözcü