Rusya'daki Türk şehitlikleri imar edilecek!

 Rusya'daki Türk şehitlikleri imar edilecek! Rusya'daki Türk şehitlikleri imar edilecek!

Ankara ve Moskova, geçmişte yaşanan savaşlar neticesinde birbirlerinin topraklarında hayatlarını kaybeden askerlerin mezarlarının imarı için ikili anlaşma imzalayacakRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 15 Ekim'de Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı için gerçekleştireceği Türkiye temaslarında imzalanması beklenen anlaşma çerçevesinde, ilk olarak Krasnoyarsk Bölgesi'nde bir Türk şehitliği açılacak. Rusya Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye ile konunun hükümet düzeyinde müzakere edildiği belirtildi. Anlaşma çerçevesinde iki ülkede bulunan askerlerin hatıralarının yaşatılması ve bunun için karşılıklı işbirliği mekanizmasının kurulması planlanıyor. Rusya ise İstanbul yakınlarında 1877-1878 Rus-Türk savaşında ölen askerlerinin anısına yapılan San-Stefano kilise anıtını yeniden inşa etmeyi hedefliyor.


Türk diplomatik kaynakları, ilk aşamada Krasnoyarsk'ta yeni bir Türk şehitliği açılmasının ardından zaman içinde eldeki bilgilere göre farklı alanlarda da çalışmalar yapılmasının öngörüldüğünü kaydetti. Çalışmaların, iki ülke arasında her alanda gelişen ilişkilere yeni ve özel bir katkı sağlaması bekleniyor. Bir tarafında Osmanlıca, bir tarafında Rusça, bir tarafında da Almanca metinlerin bulunduğu Krasnoyarsk kentindeki anıt, Osmanlı esirleri adına Rusya Federasyonu'nda inşa edilen tek eser. Zamanla kentin merkezinde kalan Troitski mezarlığında bulunan anıt, aynı zamanda hayatını kaybeden Alman ve Avusturyalı esirlerin hatırasını taşıyor. 1915'te inşa edilen anıtta, "Krasnoyarsk şehrinde esir kampında müttefik Türk, Alman ve Avusturya orduları subaylarından vefat edenlere arkadaşlarının ithafı" ibaresi yer alıyor.


Osmanlı'nın en çok esir verdiği devlet olan Rusya'da 1914-1917 yılları arasında Kafkas Cephesi'nden esir düşenlerin sayısının 60-70 bin civarında olduğu belirtiliyor. Rus arşivlerine göre, esir kamplarında her gün 30-40 Türk askeri yaşamını yitiriyordu.

Zaman