15 / 08 / 2022

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali gıda fiyatlarına nasıl yansıyacak? Yeni zamlar kapıda mı?

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali gıda fiyatlarına nasıl yansıyacak? Yeni zamlar kapıda mı?

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaştan ötürü dünyada milyarlarca insan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Özellikle gıda temin etme konusunda. ABD merkezli gıda ve tarım analisti Alex Smith konuya ilişkin değerlendirmeler yaptı.Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaştan ötürü dünyada milyarlarca insan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Özellikle gıda temin etme konusunda. ABD merkezli gıda ve tarım analisti Alex Smith konuya ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan Güneydoğu Asya'ya kadar birden fazla ülke için buğday başta olmak üzere ana tahıl kaynağı olan Ukrayna şu an Rusya ile savaş halinde. Uzmanlar konunun uzaması durumunda dünyada milyonlarca insanın yiyecek bulmakta sorun yaşayacaklarını ifade ediyor.

BBC'de yer alan habere göre, ABD merkezli gıda ve tarım analisti Alex Smith, "Lübnan, Ukrayna'dan 700 bin ton buğday ithal ediyor. Bu, toplam arzının yüzde 50'si demek. Libya'nın buğday ithalatının yüzde 43'ü, Tunus'un yüzde 32'si Ukrayna'dan geliyor" diyor ve şöyle devam ediyor:

"Genel olarak, buğdayının en az yüzde 10'u Ukrayna'ya bağımlı olan 14 ülke var".

Rusya nın Ukrayna yı işgali gıda fiyatlarına nasıl yansıyacak? Yeni zamlar kapıda mı?

Küresel buğday fiyatlarının artış gösteriği bu zamanda, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin buğday üretim kapasitesinin ciddi şekilde engelleneceği öngörülüyor. Bu sebeple fiyatların daha da artmasından endişe ediliyor.

Yapılan öngörülere göre, Ukrayna'da yetişen buğdayın yaklaşık yüzde 35'i ülkenin doğusunda üretiliyor. Hal böyle olunca işgal sonrasında Avrupa'da buğday fiyatları rekor seviyelere ulaştı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Rusya Ukrayna savaşından önce, geçen sene gıda fiyatlarının 10 senelik bir rekora ulaştığına dikkati çekmişti.

Ekmek, iktidarların fiyat artışlarını karşılayabilecek ekonomik kaynaklara sahip olmayan bölgede, kullanılan düşük maliyetli besin kaynağı özelliğini taşıyor. Hal böyle olunca da fiyatların artmasıyla insanlar ekmek bulmakta zorluk yaşayabilirler.

Rusya da ihracatçı konumunda

Ukrayna Devleti'nin dışında diğer bir ana buğday tedarikçisi de, dgeçen 20 senede yüzde 50 gıda ithalatçısı durumundayken net ihracatçı konumuna geçiş gösteren Rusya.

Rusya nın Ukrayna yı işgali gıda fiyatlarına nasıl yansıyacak? Yeni zamlar kapıda mı?

Rusya, buğday ihracatçısı olan Ukrayna'nın önüne geçerek senede 35 milyon tondan çok ihracat yapan dünyanın lider buğday üreticisi halini aldı.

Ukrayna'da yaşanan işgal devam ettikçe, Rus buğdayına olan talep keskin şekilde yükselebilir. Fakat bu gıda güvenliği endişelerini de beraberinde getiriyor.

Uluslararası ticaret veri sitesi OEC'nin 2019 raporu baz alındığında, Şuan savaş halinde olan iki ülke, dünya buğdayının yaklaşık dörtte birini karşılıyor.

Dünyanın en büyük buğday ithalatçısı olan Mısır ise Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini endişe içerisinde takip ediyor.

ABD Tarım Bakanlığı tarafından yayımlanan son rapora göre, Mısır'ın ana buğday tedarikçisi yüzde 80'le olurken Misır'ı Rusya, Rusya'yı ise Ukrayna izliyor.

Alex Smith'e göre dünya, savaşın Ukrayna ve Rusya'daki tarıma etkisini yakından takip etmeli:

"Çoğunlukla gaz ve petrol konuşuluyor ancak gıda da üzerine düşünülmesi gereken bir konu".

Buğday fiyatları, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasıyla 9,5 yılın zirvesinde! İşte korkutan senaryo!

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.