02 / 07 / 2022

Sadık Doğruer: Ucuz konut memuru Kınık'ta tutar!

Sadık Doğruer: Ucuz konut memuru Kınık'ta tutar!

Kınık Belediye Başkanı Doğruer, "TOKİ ile anlaşma yaptık. 60 bin metrekare verdik. Müteahhit mantığında yapsak bin iki yüz konut yapılır ancak biz 276 konut yaptık. Sıkışık ve dik mimari ile değil. Rahat yerleşim, ucuz konut memuru da burada tutar" dedi...Yeni Asır'dan Mert Alpdündar, İzmir'in Kınık ilçesinin AK Partili Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer ile röportaj gerçekleştirdi. Doğruer, "Kınık'ı butik bir kent haline getireceğiz" dedi.

Kınık, halkı ile birlikte giderek gelişen ve güzelleşen bir ilçeye dönüşmüş. Hedefiniz bu muydu?
Kınık'a geldiğim zaman burada görev yapan memurlar, öğretmenler Bergama'da yaşıyorlardı. Önceliğim de bu kesimi Kınık'tan çıkarmamak oldu. Bu kapsamda Öğretmenevi'nin projesini hep birlikte oluşturduk. Samimiyeti bozmadan burayı butik ilçe düşünüyorum.  TOKİ  ile anlaşma yaptık. 60 bin metrekare verdik. Müteahhit mantığında yapsak bin iki yüz konut yapılır ancak biz 276 konut yaptık. Bir yaşam kenti ama iç içe sıkışık ve dik mimari ile değil. İkinci etabını yapmak istiyoruz. Rahat yerleşim, ucuz konut memuru da burada tutar.

İkinci dönem önceliğiniz nedir?
Kınık'a İhtisasa Dayalı Tarım Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulacak büyükbaş hayvan çiftlikleri, süt işleme tesisleri, et işleme tesisleri, biyogaz tesisleri, yem fabrikası, çiftçi eğitim merkezi, ziraat meslek lisesi, yem fabrikası ve diğer tesis ve işletmelerde bin kişi istihdam edilerek ilçemizdeki işsizlik sorunu azalacak. "Doğalgaz olmadan oraya gelmem" diyen yatırımcılar için Kınık'a doğalgazı getirttim.

Alt yapı sorununun yüzde 50'sini çözdüm. Tarım ve Hayvancılık bölgesine uygun, bu dokuyu bozmayacak şekilde bu bölgeyi harekete geçirmeye daha çok gayret edeceğiz. Kömür madenimiz ise Temmuz ayında açılacak. Bu bölge yaklaşık olarak bin 200 kişiye istihdam sağlayacak. Buradaki madenin tam randımanlı olarak toplamda 8 milyon ton rezervi var. Buradan maden sayesinde kamyonculuk sektörü de gelişecek.