Sahabiye Dönüşüm Projesi'nde 2. Etap görüşmeleri başlıyor!

Sahabiye Dönüşüm Projesi'nde 2. Etap görüşmeleri başlıyor! Sahabiye Dönüşüm Projesi'nde 2. Etap görüşmeleri başlıyor!

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi şantiyesinde incelemelerde bulunduKayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, projenin ilk etabında yapılan çalışmaların son durumunu yerinde inceleyen Başkan Çelik, projenin toplam maliyetinin 4 milyar TL olduğunu söyledi ve Sahabiye Projesi’nin bu büyüklükle Kayseri belediyecilik tarihinin en büyük projesi olduğunu açıkladı.

Proje takvimine uygun olarak çalışmaların devam ettiğini belirten Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, “Zemin çalışmaları bittikten hemen sonra yalıtım ve temel atma işine başlayacağız. Nisan ayı içerisinde resmi temel atma törenini de yaparız. Hedefimiz kısa süre içerisinde tamamlayarak hak sahiplerine dağıtmak” diye konuştu.

İLK ETAPTA 600 KİŞİYE İSTİHDAM

Sahabiye’nin mevcut durumundan bahseden ve depreme dayanıksız, çürük binaların yerini modern ve sosyal donatıları insanca yaşamaya uygun tarzda yapıların alacağını dile getiren Başkan Mustafa Çelik, “İlk etapta 130 bin metrekare toplam inşaat alanı var. Bunun 40 bin metrekaresi zemin altında iki kat otopark. 90 bin metrekaresi ise iş yeri ve konut olan bölümler. Şu an itibariyle 65 kişi çalışıyor; ama iki ay sonra en az 600 kişiye istihdam sağlanmış olacak” dedi.

İKİNCİ ETAP GÖRÜŞMELERİ BAŞLIYOR


Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ikinci etap uzlaşma görüşmelerine de başlayacaklarını da sözlerine ekledi. Birinci etaptaki hak sahiplerine gösterdikleri anlayış için teşekkürlerini sunan Başkan Çelik, “Birinci etapta çok kısa sürede uzlaşma sağladık. Hedefimiz 2. etapta da hızlı bir şekilde uzlaşmaları tamamlayıp, bir an önce ihalesini yaparak inşaatlara başlamak. Projenin hızlı ilerlemesi için bir model geliştirdik. 1. etabı belediyenin kaynaklarıyla yapacağız, sonra yavaş yavaş belediye kaynaklarını geri alacak ve proje kendi içinde finansmanını sağlayacak. Bu yaptığımız modelle projeyi en az iki sene öne almış olduk. İnşallah bundan sonraki etaplarda da aynı başarıyı sağlayacağımızdan eminim. Kazasız belasız inşaatı bitirip hak sahiplerine teslim edeceğimiz günleri Rabbimden niyaz ediyorum” diye konuştu.