Şahinbey'deki bin 260 konut Eylül'de teslim edilecek

Şahinbey'deki bin 260 konut Eylül'de teslim edilecek Şahinbey'deki bin 260 konut Eylül'de teslim edilecek

Gaziantep'in görünümü değiştirecek olan Şahinbey Kentsel Dönüşüm Projesi'nin bin 260 konutluk ilk etabının kura çekimleri 4 Nisan'da başlıyorGaziantep Şahinbey Belediyesi'nin Serinevler'de,  TOKİ  işbirliği ile Havaalanı yolu üzerinde kamulaştırma yaparak başlattığı bölgenin ilk kentsel dönüşüm projesinin birinci etabı, Eylül ayında teslim edilecek. Altyapısı, sosyal ve kültürel olanakları ile Türkiye'nin en büyük ve örnek kentsel projelerinden olan Şahinbey Kentsel Dönüşüm Projesi'nin bin 260 konutluk ilk etabının kura çekimleri 4 Nisan 2008 tarihinde başlayacak.

4 bin konutluk projenin ilk etabı 150 dönümlük arazinin üzerinde inşa edilen bin 260 konuttan oluşuyor. 600 konutun 36 milyon YTL karşılığında kamulaştırılması ile başlanan projenin ikinci etabında, yine kamulaştırma yolu ile yaklaşık 2 bin 800 konut inşa edilecek.

Mimarisinde Gaziantep'in geleneksel mimari özelliklerini taşıyan projede 80-130 metrekare arasında 3+1, 2+1 gibi 4 farklı konut seçeneği bulunuyor. Alışveriş ve kültür merkezi gibi sosyal olanaklar da sunan projede ev sahibi olmak isteyenler aylık yaklaşık 350 YTL ödeyerek 15 yıl vadeli konut sahibi olabilecekler.

Şahinbey Belediyesi tarafından çarpık kentleşmenin getirdiği sosyoekonomik sosyokültürel olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacı ile başlatılan projenin Türkiye'nin doğusunda başlatılan ilk ve tek kentsel dönüşüm projesi olduğunu belirten Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can, projenin sadece doğuya değil, Türkiye'nin batısına da örnek teşkil edecek nitelikte olduğunu söyledi.

İnsanları daha yaşanabilecek mekanlara kavuşturmak amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projesi benzeri başka projelerin de izleyeceğini anlatan Can, "Projenin ilk etabında oldukça zorlandık ve çok da zaman kaybettik. İnsanımıza buraya bina dikeceğiz bunu yaparken de `kaybeden değil, kazanan olacaksınız' diyerek projeyi anlatmaya çalıştık. Projeyi kabul ettirmek kolay olmadı. Projenin ilk etabında 600 binada 850 adet konutun kamulaştırmasını yaptık. Kamulaştırmayı yaparken temel esas olarak vatandaşı mağdur etmemek için elimizden geleni yaptık. Evlerini kamulaştırdığımız vatandaşa iki teklif sunduk. Yapılacak konutlardan daire verelim ya da evinizin parasını verelim, dedik. Dairelerin ne zaman hazır olacağını bilemeyen vatandaş parasını almayı tercih etti. Konutlarının değeri neyse 3-5 fazlasını vererek, vatandaşın bedduası yerine dualarını alalım dedik."

Projenin kamulaştırma sürecinde gecekondu sahiplerinden olumsuz tepkiler aldıklarını, bu süreçte belediye aleyhine 150 dava açıldığını belirten Can, "İtiraz edip mahkemeye gidenler, bizim verdiğimiz miktarın daha azına razı olmak zorunda kaldılar. İnsanlar ilk etabın bitime yaklaşmasıyla birlikte yapılanı gördüler. Şimdi bir şey anlatmamıza gerek yok. İkinci etabında işimiz çok daha kolay olacak. Bu projeden kar beklemeyen belediyemizin kasasına ikinci etaptan para gireceğini bile düşünmeye başladık. Herkes bizden bir an önce ikinci etaba başlamamızı beklemekle birlikte bu doğrultuda yeni projeler üretmemizi bekliyor. Yakın çevrelerden `Bizim evlerimizi de kamulaştırın' şeklinde talepler oluyor. Şahinbey'in değişik yerlerinde yeni projeler üretmek için kolları sıvadık" dedi.

Bu projede; belediyenin kazancının öncelikle hizmet ve projeyi başarmak olduğunu anlatan Ömer Can,  "36  milyon YTL kamulaştırma bedelini karşılığında konutta alabilirdik. Fakat biz TOKİ'den bu bedeli nakit olarak talep ettik" şeklinde konuştu.

Fatma Kökcü