08 / 08 / 2022

Salda Gölü'nde bilirkişi heyetinden inceleme!

Salda Gölü'nde bilirkişi heyetinden inceleme!

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü için Koruma İmar Planları'nın iptali amacıyla açılan davada bilirkişi heyeti, dün yerinde keşif ve incelemelerde bulundu. Beyaz Adalar kısmındaki keşif ve inceleme sırasında bazı vatandaşlar "Salda Gölü'ne dokunma" dövizleri açtı.Yeşilova’da yaşayan 5 kişi adına Isparta İdare Mahkemesi’nde açılan iptal davası üzerine Salda Gölü Halk Plajı ve Beyaz Adalar olarak bilinen kısımda keşif ve incelemeler yapıldı. 

Sözcü'den İsmail akın'ın haberine göre; keşfe, mahkeme heyeti, mahkemenin belirlediği bilirkişi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Araştırma ve Tescil Daire Başkanı Ümit Turan, CHP Burdur Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mehmet Göker, Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Gazi Osman Şakar, davayı açan kişiler adına Antalya Barosu avukatlarından Münip Ermiş, Tuncay Koç, Mustafa Şahin ile diğer ilgililer katıldı.

Çevre Bakanlığı yetkilileri ve projenin iptalini talep eden taraflar, mahkeme heyetine konuya ilişkin bilgilendirmede bulundu. 

VATANDAŞIN TAŞIDIĞI DÖVİZLER DİKKAT ÇEKTİ

Beyaz Adalar kısmındaki keşif ve inceleme sırasında tepki gösteren bazı vatandaşlar ‘Salda Gölü’ne dokunma', ‘Neyi koruyacağımızı şaşırdık', ‘Göl doğal, bahçe yapay',  ‘Siz talanı biz yaşamı savunacağız', Göl siz yokken de vardı' yazan dövizler açtı.

Murat Kurum'dan Salda Gölü açıklaması!