28 / 03 / 2023

Salih Bezci: 300 metrekarelik imalathane ile mobilyacılık sektörü gelişmez!

Salih Bezci: 300 metrekarelik imalathane ile mobilyacılık sektörü gelişmez!

Salih Bezci, Ankara'nın mobilyacılık alanında uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşması için apartman katında 300-500 metrekarelik imalathanelerin 3-5 bin metrekarelik imalathanelere dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı...Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Ankara'nın mobilyacılık alanında uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşması için öncelikli olarak apartman katında 300-500 metrekarelik imalathanelerin 3-5 bin metrekarelik imalathanelere dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayarak, "300 metrekarelik imalathane ile mobilyacılık sektörü gelişmez. Mobilyacılar sitesi kentsel dönüşüm kapsamında yenilenebilir" dedi. 


Ankara Mobilyalar-Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Taklacı, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci'yi makamında ziyaret etti. ATO'nun mobilyacılar komitesinden seçilen Meclis Üyesi Ufuk Şenel'in eşlik ettiği ziyarette konuşan Taklacı, çoğunluğu ATO üyesi olan Siteler bölgesi esnafının sorunlarını aktardı. Yaklaşık 50 yıl önce kurulan mobilyacılar sitesinin, küçük ve orta ölçekli mobilya üretimi ve satışı yapan birçok işletmeyle hizmet sektöründeki işletmeler olmak üzere yaklaşık 5 bin firmayı barındırdığını ifade eden Taklacı, "Sitelerin doğal sınırlarına ulaşması sebebiyle fiziksel genişleme ve büyüme potansiyeli ne yazık ki yok. 


Üyelerimizin çoğu çok katlı binalarda üretim yapmaya çalışıyor ve ürünlerimizin sergileneceği geniş teşhir alanlarına ihtiyacımız var" dedi. Mobilyacılığın Ankara'nın yüz akı sektörlerinden biri olduğunu belirten Bezci, Başkent'teki işletmelerin sektörel dağılımında mobilya imalatının yüzde ll'lik payla ikinci sırada yer aldığının altını çizdi. Ankara'nın, mobilyacılık sektörüyle uluslararası alanda rekabet edebilecek potansiyele sahip olduğunu kaydeden Bezci, "Ancak mevcut şartlarda bunu başarmak mümkün değil. 300 metrekarelik imalathane ile mobilyacılık sektörü gelişmez" dedi. Bezci, mobilyacılar sitesinin kentsel dönüşüm kapsamına alınarak yenilenebileceğini ve böylelikle üretim ve büyüme sorunlara çözüm üretilebileceğini ifade etti. 


"SİTELER MEKANSAL OLARAK DOĞAL SINIRINA ULAŞTI" 


Sitelerin mekansal olarak da doğal sınırına ulaştığına dikkat çeken Bezci şöyle dedi: "Siteler bölgesi haritada incelendiğinde doğal sınırlarına ulaştığı görülüyor. Oradaki 5 bin işletmeyi başta bir bölgeye taşımak mümkün değil. Bu durumda genişleme çözümünü yerinde bulmak gerekiyor. Sitelerin kıyısında Çigiltepe Askeri Lojmanlan var. Buradaki lojmanların da ekonomik ömrünü tamamladığı, binaların çok eskidiği görülüyor. Lojmanlar bölgesi kentsel dönüşüme sokularak, karşılığında belirlenecek arazide yeni lojmanlar yapılabilir ve siteler bu bölgeye doğru genişletilebilir." 


Zaman Gazetesi 
Geri Dön