Salon dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli?

Salon dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli?

Misafirlerimizi ağırladığımız salonlarımızı döşerken en ince ayrıntısına kadar dikkat ediyoruz. İşte evin en dikkat çekici yeri salon için dekorasyon önerileri...


Salonunuzu yenilemek veya sıfırdan dekore etmek için planlı ve mantıklı bir şekilde hareket edilmesi gerekir. Salon dekorasyonunun en can alıcı noktası salonun mobilyasıdır. Mobilyalar seçilerken yapılan hatalar salonunuzu ufak, zevksiz, eski tarz gibi sonuçlar doğurabilir. Tüm bunlara engel olmak ve misafirlerinizin beğenisini kazanmak için işte size doğru mobilya seçimi ve doğru dekorasyonu sağlayacak ipuçları…Salon dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli?


Salon Büyüklüğüne Uygun Mobilyalar Seçilmeli


Mobilyalar seçilirken yapılan en büyük hatalardan biri zevkinize hitap ettiği anda salon büyüklüğünün göz ardı edilerek sipariş edilen mobilyalardır. Bu seçimler aldığınız mobilyanın modelini arka plana atacak ve misafirlerinizde eklenince dar, boğucu ortamlar oluşmasına neden olacaktır.  Salonunuzun krokisi çıkartılarak ölçülerine uygun gerekirse özel ölçülerde mobilyalar sipariş edilmelidir.

Küçük bir salona sahipseniz açık renkli ve kullanımı portatif olarak nitelendiren mobilyalar seçilmelidir. Ayrıca ortamda göz yanılması yaparak ferah gösterecek aynaları bolca kullanabilirsiniz. Böylelikle salonunuza şıklıkta katmış olabilirsiniz. Minimum alandan maksimum verim bir salon mobilyası seçiminde ilk amaç olmalıdır.Salon dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli?


Salon Şekline Göre Mobilya Seçimi


Son yıllarda mobilya sektöründeki teknoloji; insanların zevkine ve dekore edilecek ortamın şartları doğrultusunda inanılmaz şekilde gelişme göstermiştir. Salonunuzun şık ve ilgi çekici olmasını istiyorsanız her şeyden önce salonunuza göre mobilya seçimini yapmalısınız. Dikdörtgen bir salonunuz varsa L biçimindeki koltuklar, dikdörtgen biçimli dekoratif ürünler seçilmelidir. Böylelikle alanınız göze daha geniş görünecektir. Salonunuz kare şeklindeyse şanslınız. Rahatlıkla istediğiniz biçimde mobilyalar seçebilirsiniz. Salon büyüklüğünüzü göz ardı etmeyerek, ister L biçimi ister karşılıklı uzun koltukları rahatlıkla seçebilirsiniz. Yemek masasında salona yerleştirmeyi düşünüyorsanız yine kısıtlama olmadan kare, dikdörtgen ve dairesel biçimli masalar tercih edilebilir. Asimetrik bir salonlarda ise gözünüz hiç korkmasın. Özel ölçülere göre salon takımları seçilebilir.
Salon dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli?


Salonlar Hangi Renk Temalı Olmalı?


Salonun renk seçimi oldukça önemlidir. Duvar, zemin ve aydınlatma gibi birçok unsurun göz önünde bulundurulacağı bu kriterde son yılların dekorasyon modası olarak nitelendirilen dekoratif stillerinden faydalanılabilir. Kimi zaman verdiği pozitif enerjiye inanılan Feng Shui, kimi zaman Osmanlı stili olan Ottoman, kimi zaman Tropikal gibi stiller uygulayarak hem kafanızda bir tema bürünecek hem de kısa yoldan salonunuz bir stil sahibi olacaktır. Tüm bu kriterlerden faydalanarak salonunuzun büyüklüğü ve şekline göre salonunuzda kullanacağınız renkleri belirlemelisiniz. Salonunuz küçük ise açık zemin duvarın yanı sıra açık renk ve tonajlarında mobilyalar seçilmelidir. Gün ışığını alış ölçüsüne göre de açıklı koyulu dekorasyon stilleri tercihleri yapılmalıdır.Salon dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli?


Modası Geçmeyen Salon Dekoratif Stilleri


Salon döşerken yukarda bahsedildiği gibi birçok kriter söz konusudur. Bu kriterler iç mimarinin çalışması sonucu ihtiyaca ve zevke göre stiller ortaya çıkartmıştır. Salonda stil sahibi olmanın birçok avantajı vardır. Kafanızdaki tüm soru işaretlerine çözüm olacak bu stiller zevkinize uygun olduğu takdirde işinizi kolaylaştıracaktır. Üstelik Stil sahibi olunca modası geçmeyen sıra dışı dekoratif bir salon dekorasyonuna sahip olabilirsiniz. İşte size bazı 2017 modasına uygun salon dekoratif stillerinden bazıları ve faydaları… Doğu ve batı kültürünün birleşimi olan Asyatik dekorasyon stili ile küçük olan salonlarınızı daha büyük gösterecektir. 7’den 70’e herkesin ilgisini çekeceği ve rahat bir kullanımı olan bu stili salonunuzda uygulayabilirsiniz.Salon dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli?Sıra dışı ve modası geçmeyen bir salon istiyorsanız son zamanlarda karşımıza çok sık çıkan Country tarzını seçmelisiniz. Etnik seçimlerin modern hali olan bu stil sayesinde sıcacık ortamlar yaratarak misafirlerinizi etkileyebilir ve şaşırtabilirsiniz.Posta