Samsun 19 Mayıs'a arıtma tesisi inşa edilecek!

Samsun 19 Mayıs'a arıtma tesisi inşa edilecek!Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz 19 Mayıs ilçesine arıtma tesisi müjdesi verdi.


İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile birlikte Türkiye’nin her ilinde valiler tarafından düzenlenen Muhtarlarla İstişare Toplantıları Samsun’da da devam ediyor. Toplantılar kapsamında Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz 19 Mayıs ilçesine bağlı mahalle muhtarlarıyla 19 Mayıs Konferans Salonu’nda bir araya geldi.KUŞ CENNETİ ÖNEMLİ BİR TURİZM POTANSİYELİNE SAHİP

Burada muhtarlara hitap eden Başkan Yılmaz, 19 Mayıs ilçesine son 3 yılda Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ tarafından yapılan çalışmalar kapsamında toplam 32 milyon TL yatırım yapıldığını, ilçenin en önemli ziyaret alanlarından birisi olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin ise ilçe ekonomisine büyük katkı sağladığını belirtti.

Başkan Yılmaz, deltanın UNESCO Dünya Mirasları Kalıcı Listesine girdiğinde ilçenin her anlamda gelişeceğini ifade ederek, “19 Mayıs ilçesi sınırlarından başlayan ve Bafra’ya kadar uzanan Kuş Cenneti’ni çok önemsiyoruz. Buranın önemli bir turizm potansiyeli var. Yörükler’den itibaren başlayan deltayı bir cennet parçası olarak görüyoruz. Bunu Allah’ın Samsun’a bir lütfu olarak görüyoruz. Kuş Cenneti’nin UNESCO Dünya Mirasları Kalıcı Listesi’ne girmesiyle birlikte dünyanın sayılı güzelliklerinden birisi olduğu tescillenecek. Ondan sonra gerek hükümet kanadından, gerek bakanlıklarımızdan gerekse dünyada faaliyet gösteren bir takım kurum ve kuruluşlarından buradaki doğal hayatın sürdürülebilmesi, bitki ve canlı türlerinin korunabilmesi için kaynaklar aktarılacak.  Buradaki doğal hayatı köylülerimizle beraber sürdürmek gibi bir hassasiyetimiz var. Köylümüz daha çok çalışsın, daha çok üretsin biz onlardan başka bir şey istemiyoruz. Önlerinde bir engel varsa biz o engelleri de kaldırırız. Yeter ki bu doğal hayata desteklerini sürdürsünler” dedi.


KUŞ CENNETİ’NDE GEZİ, NEBİYAN’DA YAYLA HAVASI 

19 Mayıs ilçesinin sadece Kuş Cenneti’nden ibaret olmadığını belirten Başkan Yılmaz, “İlçemizde birçok köy yolunu beton yol ile buluşturduk. Burada beni heyecanlandıran bir başka çalışmada Nebiyan grup yoludur. Oksijen deposu olan Nebiyan Yaylasına giden 27 kilometrelik yolu betondan yaparak ulaşımı kolaylaştırdık. Ziyaretçiler 19 Mayıs’a gelecek. Gün boyu Kuş Cenneti’ni gezecek. Akşam olunca da Nebiyan’a çıkarak yayla havası alacak. Pikniğini yapacak. Ciğerlerine oksijen dolduracak” dedi.

19 MAYIS’A ATIKSU ARITMA TESİSİ MÜJDESİ

Geçtiğimiz günlerde Vezirköprü’ye Atıksu Arıtma Tesisi yapılacağını söyleyen Başkan Yılmaz 19 Mayıs ilçesinde de benzer tesisin yapılacağı müjdesini vererek, “19 Mayıs ilçemizde denizimize ve derelerimize atık su ve kanalizasyon akmaması için böyle bir projemiz vardı. Bu projemiz SUKAP kapsamına girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın da destekleriyle 19 Mayıs ilçemize yapacağımız Atıksu Arıtma Tesisi’ni 13 ay içinde tamamlayacağız. Bir kentin gelişmişliğini içme suyunun temizliği belirler. Biz Samsun’da bunu başardık. İlçelerimizde de arıtma tesisi çalışmaları devam ediyor. 19 Mayıs’ta bu çalışmalardan nasibini alacak” dedi.


REFERANDUMA EVET ÇAĞRISI

Başkan Yılmaz, 16 Nisan’da gerçekleşecek referandum için Evet oyu kullanmanın ülke geleceği için önem arz ettiğini belirterek konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı; “Köylerimizin ihtiyaçlarını biliyoruz. İhtiyaçlar biterse zaten bize ihtiyaç kalmaz. Mutlaka güzelin de güzeli, iyinin de iyisi var. Akşam eve gittiğinizde çocuklarınız sizden bir sürü şey istiyor isteyecekler de. Bitmek tükenmek bilmeyen bu isteklerle ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve daha iyisini yapma yönünde gayret edeceğiz. Hiç endişe etmeyin. 16 Nisan’da büyük bir sınav var. Bu sınavda ülkenin geleceğinin garanti altına alınması için evet diyeceğiz. Ülkemizi bölmek isteyen hainlere inat evet diyeceğiz. Daha güçlü bir Türkiye için, güçlü bir millet için evet diyeceğiz. Referanduma hayır diyenler ne için hayır diyeceğini bile bilmiyor. Ama evet demek için çok güzel sebepler var. Dargınlık, kırgınlık olmasın. İnat uğruna evet den vazgeçmeyin”

Yapılan toplantıya Vali İbrahim Şahin, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, 19 Mayıs Kaymakamı Yavuz Güner, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu ve ilçe muhtarları katıldı.

 Samsun Büyükşehir Belediyesi