16 / 08 / 2022

Samsun'un kentsel dönüşüm sorunu kalmayacak!

Samsun'un kentsel dönüşüm sorunu kalmayacak!

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir yaptığı açıklamada, 11 mahallede ruhsatsız ve plansız konut sorununu, kentsel dönüşümle çözeceklerini müjdeledi.Samsun Büyükşehir Belediye meclisinin Kasım ayı açılış toplantısı Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, 52 maddenin görüşüldüğü mecliste bir konuşma gerçekleştiren  Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir,  İzmir  depremine değinerek, yaşamını yitiren vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar diledi. Türkiye’nin büyük kısmının birinci derece deprem kuşağında olduğunu anımsatan Başkan Demir, İzmir depreminin kentsel dönüşüm gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdiğini belirtti.

İLKADIM VE CANİK’TE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Köyden kente göçlerle birlikte şehirlerin tamamına yakınının plansız yapılaşmaya maruz kaldığını belirten Başkan Mustafa Demir, aynı sorunun Samsun’da da yaşandığını söyledi. Özellikle Canik ve İlkadım ilçelerinde ruhsatsız ve plansız yapı stokunun çok fazla olduğuna değinen Başkan Demir, “Özellikle İlkadım bölgesindeki 11 mahallede kentsel dönüşüme tabi tutulacak çok büyük yapı dokumuz var. Konut stoğuna baktığımızda şehrimizde kentsel dönüşüme büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle Canik, İlkadım ve sanayi alanlarındaki kentsel dönüşüm projelerini ihale ettik. Şuan Yeni Mahalle’de 700 konut, Kıranköy’de ise 1400 konutun ihalesi yapıldı, firmalarla sözleşmeler imzalandı. Yıl sonuna kadar inşasına başlanacak. Soğuksu Mahallesi’nde 2 bin konutluk proje, bakanlıkta onaylanmak üzere. Onayın ardından hemen proje hazırlıklarına başlanacak” diye konuştu.

ŞEHRİN KENTSEL DÖNÜŞÜME İHTİYACI VAR

Kentin yüzde 70’nin kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, “Bu nedenle ilave 2 bin 500 konutluk yeni rezerv alanı oluşturuyoruz. Bunu da inşa ettiğimizde hesaplarımıza göre kentsel dönüşümü büyük ölçüde tamamlamış olacağız. Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde plan çalışmaları ay sonuna kadar bitecek. Gülsan sanayisini de Toybelen’e taşıyarak kentsel dönüşümün startını vermiş olacağız. Bunların da biran önce tamamlanması için büyük çaba harcayacağız. Samsun’u yakın gelecekte yapılaşma ve planlama anlamında en iyi şehirlerden biri haline hızla getireceğiz” dedi.

2021 YATIRIM YILI OLACAK

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2021 yılının yatırım yılı olacağını dile getirerek, şöyle konuştu:
“2021 yılı bütçesi ciddi bir yatırım bütçesi. 2021 yılı yatırım ve projelerin hayata geçtiği yıl olacak. Çözüm merkezinin inşaatı başladı. Ben dahil tüm belediye çalışanlarının performansını değerlendireceğimiz bir sistemi kuruyoruz. Yani vatandaşların belediye ile irtibatının yüzde 90’nı oradan yürütüldüğü ve anında belirlenen geri dönüşümünün sağlandığı bir sistem. Bunu çok önemsiyoruz. Dijital teknolojinin en üst düzeyde kullanıldığı bir belediye haline geliyoruz. Minibüs terminalini de karşısına yapıyoruz. Trafik sayımına da ciddi katkı sağlayacak. Çok şık bir proje. 2021 yılında Samsun’a kazandırmış olacağız.”

 

Samsun-Sivas demir yolunun tüm alt ve üstyapısı yenilendi!