Sarıyer'in en büyük sorunu imar!

Sarıyer'in en büyük sorunu imar!Hem Boğaz’a hem de Karadeniz’e komşu İstanbul'un en değerli ilçelerinden Sarıyer'de mülkiyet sorunu yaşanıyor.


İstanbul’un zerafetinin ve birlikte yaşama kültürünün sembolü haline gelen Sarıyer'de mülkiyet sorunu yaşanıyor. Yeni Akit Gazetesi'nden Yaşar Baş'ın yazısına göre, bölgede imar, mülkiyet ve kentsel dönüşüm sorunlarını çözmek için adımlar atılıyor.

Hem Boğaz’a hem de Karadeniz’e komşu, İstanbul’un zerafetinin ve birlikte yaşama kültürünün sembolü bir ilçe Sarıyer.

Bir ucundan öbür ucuna Türkiye’nin tam olarak özeti. Eğitim, gelir, coğrafi köken, inanç ve siyasi tercihlerin mozaiği bir ilçeden söz ediyoruz

Emirgan, İstinye, Yeniköy, Tarabya , Ayazağa, Maslak, Rumeli Kavağı, Zekeriyaköy, Kilyos da Sarıyer’de, Armutlu da Garipçe de Kumköy de Kireçburnu da Kemer de Sarıyer’de.

Potansiyeli çok büyük bir ilçe. Bu potansiyel ile buluşması çok gecikmiş bir ilçe aynı zamanda.

Türkiye’yi hiç tanımayan bir yabancıya İstanbul’u şöyle bir dolaştırsanız sadece belediye performanslarına bakarak nerenin AK PARTİ nerenin CHP tarafından yönetildiğini net olarak tespit eder. 

CHP tarafından yönetilen şehirlerin sokakları ağlıyor. 

CHP için önemli olan belediyeyi yönetmek değil öncelikleri algıyı yönetmek.

Sarıyer de tam olarak öyle. On yılını dolduran ve ilçenin bir tek sorununa çözüm bulamamış bir belediye yönetimi var. Belediye yönetiminde yerlerde sürünen performans algı yönetiminde tavan yapıyor.

Bugün Sarıyer belediyesinde yaşananların onda biri bir AK PARTİ belediyesinde yaşansa belediye başkanı sokağa çıkamaz. Ama söz konusu CHP olunca yüz kızartan tablodan bir başarı hikayesi yazılıyor.

İmar rezalet durumda. Kentsel dönüşüm sıfır. Sosyal belediyecilik hiç yok. Belediyecilik hizmeti olarak sayabileceğiniz hiçbir şey yok.

Bugün planlama ve hak sahiplikleri sorunlarını çözmüş son aşamasına gelinen kentsel dönüşüm programları nedeniyle AK PARTİLİ Belediyeler acımasız bir şekilde eleştiriliyor. 

Peki kentsel dönüşüm konusunda CHP’li belediyelerin ve özellikle Sarıyer belediyesinin yaptığı ne var? Koca bir hiç. 

Bugün Türkiye’nin birikmiş imar, mülkiyet ve kentsel dönüşüm sorunlarını çözmek için gereken tüm adımlarını atmış AK Parti var.

Sarıyer özelinde de başka hiçbir bölgeye benzemeyen imar, mülkiyet ve kentsel dönüşüm sorunları var. Sarıyer’in sorunlarının çözümü için atılan adımlara öncülük eden AK PARTİ Sarıyer ilçe başkanı Salih Bayraktar AK PARTİ Sarıyer belediye başkan adayı oldu.

Sarıyer’de doğmuş, bütün hayatı Sarıyer de geçmiş gerçek bir Sarıyerli. Dört yıldan uzun bir süreden bu yana Sarıyer ilçe başkanı olarak görev yapıyor. Siyaset ve sivil toplum çalışmaları ile Sarıyer’i kavramış çok güçlü bir karakter.

Sarıyer gibi sorunları yuvarlanarak büyümüş ve halen kar topu gibi büyümeye devam eden bir ilçenin silkinmesi, kendi potansiyeli ile buluşması ve ayağa kalkması için güçlü bir başkana ihtiyaç var.

Salih Bayraktar imar affı ile getirilen çözümden yararlanamayan Sarıyer’in büyük bölümü için getirilen ek çözüm paketinin de mimarı. 

Siyasetin güçlü karakterleri çözüm için kapıları aralıyor. 

Siyasete öncülük edenler ne kadar güçlü olursa siyasetin ilkeleri de o kadar ayakta duruyor 

Bazen sorunların çözümü için rutinler yetmez. O zamanlar da güçlü liderliklere ihtiyaç olur. 

Sarıyer’in yaşam tarzındaki çeşitliliğin teminatı da bu çeşitlilik içinde büyümüş güçlü bir Sarıyer çocuğudur. 

24 Haziran’da AK PARTİ Sarıyer’de birinci parti oldu. Salih Bayraktar güçlü bir siyasetçi olarak Sarıyer için öncülük ettiği projelerle siyasete ilave bir ivme kazandıracaktır.

Cumhur İttifakının adayı olarak seçimin favorisi durumunda. Biriken sorunların çözümü ve Sarıyer’in potansiyeli ile buluşması için Salih Bayraktar gibi güçlü bir başkana ihtiyaç var.
 

Sarıyer’in 40 yıllık tapu sorunu mecliste!