02 / 07 / 2022

Satılık ev fiyatına kiralık yazlık!

Satılık ev fiyatına kiralık yazlık!

Pandemi süreci yazlık evlere talebi artırırken fiyatları da yükseltti. Öyle ki villa kiraları satılık daire fiyatlarını yakaladı. Bodrum’da lüks villaların aylık kirası 350 bin lira olurken, sezonluk kiralama 100 bin lira ile 1 milyon arasında değişiyor.Koronavirüs pandemisi hem tatil alışkanlıklarını hem de çalışma hayatını değiştirdi. Aileler kendilerine özel bir evde tatili seçerken, uzaktan çalışmayla birlikte yazlık evler daha çok değerlendi. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre; pandemi ikinci yılında da etkisini gösterince yazlıklara ilgi katlanarak devam etti ve kira fiyatları daha da yükseldi. Hatta popüler il ve ilçelerdeki lüks villa kiralarıyla başka bir bölgeden ev satın almak dahi mümkün hale geldi. İşte yazlık kiralarında son durum:

Satılık ev fiyatına kiralık yazlık!

1 MİLYON LİRAYA KADAR ÇIKIYOR

Bodrum’da geçtiğimiz yıl başlayan fiyat artışının bu yıl da devam ettiğini söyleyen gayrimenkul danışmanlık ofisi sahibi Burcu Güngör Tezal, “Geçen yıl aylık 20 bin TL olan yazlık evler 30 bin TL civarında kiracı bulmuştu. Bu yıl aynı şekilde talep devam ediyor, Ortakentyahşi‘de geçen yıl aylık 30 bin TL olan yazlıklar bu yıl 45 bin TL’ye rahatlıkla kiracı buluyor. Bardakçı Koyu’nda geçen sene aylık 70 bin TL olan 5 odalı, müstakil, havuzlu, lüks bir villanın fiyatı bu sene aylık 100 bin TL olarak güncellenmiş durumda. Bodrum Yalıkavak gibi bazı lokasyonlarda Euro bazında kiraya verildiği için zam yapılmayan ve sadece 1 aylık kiralama fiyatı ortalama 350 bin TL’yi bulan ultra lüks yazlıklar da mevcut. Sezonluk kiralamalarda en çok talep gören bölgeler; Yalıkavak, Türkbükü, Ortakent Yahşi ve Gündoğan. Müstakil evlerde özel havuz ve deniz manzarası, tatil sitelerinde ise siteye özel plaj olması en çok gelen talepler arasında. Müstakil villalarda fiyatlar 3 aylık en az 100 bin TL’den başlıyor. Yalıkavak, Türkbükü gibi lokasyonlarda villanın durumu yani konfor derecesi, imkanları, manzarası ve plaj kullanımına göre 3 aylık 350 bin TL’den başlayıp 1 milyon TL’ye kadar uzanabiliyor” şeklinde konuştu.

100 BİN EURO’YU GEÇEN YERLER VAR

Bodrum’da son dönemde yapılan markalı konut ve otel projelerinde de kiralama yolu tercih ediliyor. Yalıkavak’ta bir projede aylık rezidans ve villa kirası 40 bin lira ile 100 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. Cennet Koyu’nda 4 aylık kiralama yapılan bir projede 1 Temmuz-1 Kasım döneminde 2+1 villa için 60 bin 500 Euro, 3+1 villa için 77 bin Euro, 4+1 villa için ise 99 bin Euro talep ediliyor. Farklı dönemlerde 4+1’in 4 aylık kirası 108 bin 900 Euro’ya kadar çıkıyor. Bodrum Turgutreis’te lüks bir otel zincirinin bünyesinde bulunan villalarda ise haziranda 2+1’de tip villada gecelik konaklama 800 Euro, 4+1’de ise 1000 Euro olarak uygulanıyor. Sezonun yoğun olduğu temmuz ve ağustos aylarında tüm villaların dolu olduğu kaydediliyor. Yine Turgutreis’te bir projede temmuz ve ağustosta 3+1 villalar aylık 20 bin Euro, 4+1’ler ise 25 bin Euro’dan kiraya veriliyor.

Satılık ev fiyatına kiralık yazlık!

3 AYLIK KİRA 300 BİN TL

İzmir’de gayrimenkul danışmanlığı işiyle uğraşan Alişan Palut hem pandemi hem de  İzmir  depreminin ardından yoğun taleple karşılaştıklarını söyledi. Mülk sahiplerinin ağırlıklı olarak sezonluk kiralamaya sıcak baktıklarından bahseden Palut, “Alaçatı’da pandemi öncesi 90 bin civarında olan sezonluk 4+1 villa kirası geçen yıl 150 bin liraya bu yıl 200 bin liraya geldi. Havuzlu lüks villa da ise sezonluk yani 3 aylık kira 300 bin TL. Yaz tatili sezonu yaklaşıkça seçenekler azalacak ve bu fiyatlar daha da artacak. En makul seçenekler ise çarşıya yakın 2+1 daireler. Onlarda da 70-75 bin lira bandının altına yer bulmak zor” dedi.

GÜNLÜK BEDELİ 6 BİN TL

Marmaris’te gayrimenkul danışmanlık ofisi sahibi Turgay Balık, koronaviürsten önce 1500-1800 TL olan müstakil havuzlu villaların günlük kiralarının bu yıl 2 bin 500 TL’ye kadar çıktığını söyledi. 6-7 odalı villalarda ise günlük fiyatın 5-6 bin liraya ulaştığını anlatan Balık, “Malikane tipi ve az sayıda villada rakam en fazla 10 bin liraya kadar çıkar ” dedi. Yazlık fiyatlarında 2 yıldır artış yaşandığını belirten gayrimenkul danışmanı Can Ağar ise “Mülk sahiplerinin ağırlıklı tercihi günlük kiralama. Bugün bölgede bin-2 bin liraya villa bulmak mümkün ama lükste tablo başka. Malikanede günlük 10 bin TL isteniyor ama 10 odalı, özel havuzlu içinde hizmetlilerin de olduğu günlük kirası 50 bin lira olan yer de var” ifadelerini kullandı.

Satılık ev fiyatına kiralık yazlık!

ALANYA’YA TALEP YABANCIDAN

Alanya’da emlak danışmanlık ofisi sahibi Ümit Becer, en çok yabancıdan talep geldiğini, Arap turistlerin lüks villaları, Rusların ise daha mütevazi yazlıkları seçtiğini açıkladı. Fiyat değişimiyle ilgili konuşan Becer, “Alanya merkezde lüks havuzlu bir villa pandemi öncesi 15-20 bin liraya kiralanırdı, bugün aylık kiraları 40-45 bin liraya geldi” ifadelerini kullandı. Aynı bölgede bulunan bir başka emlak danışmanı Ümit Kasımoğlu, yoğun kiralama talebi aldıklarını, hatta portföylerinde yer kalmadığı için geri çevirdiklerini anlattı.

Alanya’da villa kiralarının bin Euro’dan başladığını, lüks seçeneklerin 5-10 bin Euro'ya kadar ulaştığını söyleyen Kasımoğlu, talebin ağırlıklı yabancıdan geldiğini, yerli turist için henüz canlılığın başlamadığını kaydetti. Gayrimenkul danışmanı Mert Öztürk ise Kaş'ta geçtiğimiz sene 9-10 bin lira olan haftalık villa kiralarının 15 bin liralara ulaştığını ifade etti. Her şey dahil otelleriyle turizmin önemli adresi olan Antalya’da kimi oteller bünyelerindeki villaları kiralıyor. Belek’te bulunan bir otelde lüks bir villanın geceliği için 25 bin lira isteniyor. 8 kişinin kalabildiği bu villada fiyata yeme-içme de içinde.

Kiralık villalara Kovid-19 talebi!

Pandemi ev tercihlerini nasıl etkiledi?